Egy év után állóháborúvá vált az orosz-ukrán konfliktus
Mindkét fél elhúzódó háborúra számít, de a kérdés az, hogy ki fárad bele előbb.
Az orosz térfélen 12 hónapnyi hadviselés után sem tudnak felmutatni jelentős eredményt, míg az ukrán védelem Oroszország várakozásán felül teljesített az elmúlt egy évben. Az invázió félrecsúszását az is okozhatta, hogy az orosz stratégák nem számítottak a nyugati országok határozott és egységes fellépésére, illetve túlbecsülték saját képességeiket, alulbecsülve Ukrajna lehetőségeit.
A környező országokban a következő időszakban egy erősen militarizált, elrettentésre fókuszáló védelmi politikára lehet számítani, amely nem hadi állapotot jelent, de megfontoltságra ösztönzi Oroszországot.
A háború folytatása terén pedig továbbra is a kommunikáció, a felszereltség és a képzettség szintje lesz a mérvadó – ezek azok a tényezők, amelyek minden háborúban jobb helyzetbe hozhatják a védekező felet.
Az egy éve tartó orosz-ukrán háború jelenlegi állásáról, illetve Romániára és a többi európai országra gyakorolt hatásairól Tálas Péter közép-európai biztonságpolitika-szakértőt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetőjét kérdeztük.
Riporter: Birtalan Albert
Szerkesztő: kristalybea, 2023 február 24, 01:12