Az írástudatlanság ellen
Ma van az Írástudatlanság elleni küzdelem világnapja.
1965. szeptember 8-án az UNESCO által Teheránban összehívott világkongresszus úgy döntött, hogy szeptember 8-át minden évben az alfabetizációnak szenteli.
Az analfabetizmust az ENSZ egy egyszerű üzenet megírására vagy elolvasására való képtelenségként határozta meg. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a világon beszélt több ezer nyelv közül mindössze két-háromszáz esetében beszélhetünk írásbeliségről.
Szakértők általában háromféle analfabetizmust különböztetnek meg: elsődlegest, ami azt jelenti, hogy az illető soha nem tanult meg írni és olvasni. A másodlagos azt, megtanult ugyan, de gyakorlat híján elfelejtette azt, míg a a funkcionális analfabetizmus azt jelenti, hogy valaki tud ugyan írni és olvasni, de nem képes egy elolvasott szöveget megérteni és annak tartalmát elmondani.
Az írástudatlanság miatt az egyén társadalmilag súlyosan hátrányos helyzetbe kerül, nincs esélye a munkaerőpiacon, illetve nincs hozzáférése a kultúrához, sem a mindennapos kommunikációhoz, és kimarad a manapság már elkerülhetetlen online ügyintézésből is.
Szerkesztő: , 2014 szeptember 8, 10:15 / actualizat: 2014 szeptember 22, 18:50