Donát 160: Egy komcsi nyanya vagyok
Stere Gulea román filmrendező legismertebb, egyben legjobb filmje valószínűleg a „Moromeţii”, amely 1987-ben készült és amelyért a cenzúrával is kemény harcokat kellett folytatni. Akkor Victor Rebengiuc mellett női főszerepben Luminiţa Gheorghiut láthattuk. Stere Gulea legutóbbi filmjében, a „Komcsi nyanya vagyok” címűben ismét Luminiţa Gheorghiu van a vásznon, ezúttal nyugdíjas nőként, aki egyetlen lányát várja haza nyugatról, közben szerepelni készül egy augusztus 23-i felvonulásokról szóló dokumentumfilmben.
Kisváros, tömbházlakás, ahol mintha megállt volna az idő. Van valami irigylésre méltó harmónia abban, ahogyan az idős házaspár megszervezi a mindennapjait, vagy áldoz az évtizedek alatt bejáratott rituáléknak: például a férj bevásárlás után nem cipeli fel a szatyrot az emeletre, hanem kampóra akasztja és felvontatja a konyhaablakig. A nő pedig valahányszor kilép a házból, mond néhány jó szót a széthullt, gazdátlanul hagyott Trabantba bevackolt hajléktalan nőnek.
Ezt a nyugodt légkört bolygatja meg a hír, hogy lányuk hazajön Kanadából, és magával hozza amerikai vőlegényét is. Nagy az öröm, kezdődhet a sütés-főzés. Emília fodrászhoz is elmegy, új ruhát is vásárol, mindehhez persze kölcsönkér: Nehogy már a gyereken spóroljunk! Tucu elsősorban az innivalóról gondoskodik, de lelkesedése a nőéhez hasonló.
Megérkeznek a vendégek és pár nap után kiderül, hogy nem éppen rózsás a helyzet: a fiataloknak munkahelyi gondjaik vannak, bármelyik pillanatban elveszíthetik házukat. Egy önzetlen szülő nem teketóriázik, bankkölcsönért akar folyamodni, csakhogy minden rendben legyen. Fokozatosan darabokra hull az említett bejáratott élet, de ez a házaspár valahogy még sem adja fel: meglepő könnyedséggel dönt úgy, hogy ha másként nem megy, kiköltözik falura, eladja a tömbházlakást és a pénzt lányának adja. Nevetgélve pakolják be egy-két bőröndben elférő cókmókjukat a csomagtartóba és jóval túl a hatvanon elindulnak új életet kezdeni.
Luminiţa Gheorghiu anyaként és Marian Râlea apaként nagyon hitelesen alakít, még a 90-es évekbeli ebédek illatát is érezni, ha letelepednek egy konyhaasztalhoz. A többi szereplő, például a lányukat alakító Ana Ularu már sokkal gyengébb láncszeme a szereposztásnak.
Az „Egy komcsi nyanya” cím a film másik szála a készülő dokumentumfilmhez kötődik. Emíliát felkérik, hogy vegyen részt a forgatáson, ez pedig emlékek sorát indítja el benne. Üzemi történetek, augusztus 23-i felvonulások szerepelnek a fekete-fehérben forgatott részekben. Ezeknél a mozzanatoknál megbicsaklik a film, izzadságszaga van és képileg sem kielégítő a végeredmény.
A forgatókönyvet Dan Lungu azonos című regénye alapján írta Stere Gulea. Mivel nem olvastam a könyvet, kíváncsi voltam, az irodalmi műben milyen hosszúak a visszaemlékezés-részek? Ugyanis Stere Gulea film a filmben típusú módszerrel élt és teljes értékű jeleneteket írt. Ezek a könyvben rövid flash backek voltak? – kérdeztük Stere Gulea rendezőtől.
Gergely Zsuzsa összeállítása
Szerkesztő: , 2014 október 6, 17:15 / actualizat: 2014 november 29, 17:38