Donát 160 – Mesterségem címere: filmproducer
Muhi András magyarországi producerrel első ízben Marosvásárhelyen, az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon találkoztam. Jó tíz éve megvan annak, ha nem több. Az általa vezetett Inforg Stúdió már akkor sikereket aratott, a budapesti Filmszemlén, nemzetközi seregszemléken is folyton bekerült a győztesek közé egy-egy Muhi által támogatott alkotás.
Rövidfilmek, dokumentumfilmek, animációs-és nagyjátékfilmek, illetve kísérleti alkotások egyaránt szerepelnek az Inforg palettáján. Muhi csapatában indult például Fliegauf Benedek, akinek a „Csak a szél” című alkotása a Berlinálé Ezüst Medve díját kapta, vele készítette gyönyörűséges filmjét, az „Aranymadarat” Szaladják István, és Inforg-filmként futott be Kenyeres Bálint „Before Dawn” című rövidfilmje is. Csak néhány nevet említettem, amelynek presztízse van a magyar filmművészetben. De beszélhetnénk akár ironikus-szatirikus alkotásokról is, mint amilyen a 2001-es „Legnagyobb film a legkisebb magyarról, avagy ha nincs kéz, nincs csoki” című volt, és amely a hatalmas költségvetésű Széchenyi opusra érkezett válaszként. Ebben maga Jancsó Miklós is szerepet vállalt.
Ha pedig Erdélyben gondolkodunk, akkor ott van Lakatos Róbert, aki a 2002-es „Csendország” című dokumentumfilmje óta minden alkotását az Inforgnál forgatta. Muhi szerint Durst György producer elkövette azt a hibát, hogy Lakatos Róbertet hozzá küldte vágni, azóta együtt dolgoznak. Felméri Cecíliának most készül első nagyjátékfilmje, producere szintén Muhi András. Betóti Attila „Ariadné fonala” című animációja is az ő segítségével született.
A filmfesztiválok többsége nem csak seregszemléről, hanem díjazásról is szól. A Filmtettfeszt az elmúlt 14 évben azt a szerepet vállalta fel, hogy a legfrissebb magyar filmeket mutatta meg az erdélyi közönségnek. Idén már tíz városban zajlottak párhuzamosan a vetítések. Három évvel ezelőtt született az ötlet, hogy a Filmtettfesztnek is legyen díja. Ez a Sárga Csikó-díj, nem véletlenül, hiszen ez az első egész estés film, ami Janovits Jenő műhelyében készült. Elsőként Durst György, utána Buglya Sándor, majd Muhi András vehette át a Sárga csikó-díjat. Idénre a trófea új alakot öltött, a filmszalagban vágtató csikó alakját Koncsag Ádám temesvári szobrászművész tervezte.
Muhi Andrásról – a szakmai sikerek mellett – azt is tudni kell, hogy az új támogatási rendszer beindulása után három évig alig hozott össze filmet – legfennebb társproduceri minőségben – ez alatt tanított az egyetemen. Ahogy maga mondta egyszer viccesen: itt a klasszikus példa arra a helyzetre, miszerint aki nem műveli, az oktatja.
Soha nem gondolkoztam azon, vajon Muhi András producer foglalkozott-e egyébbel, mint filmkészítéssel. Őszintén szólva, azt hittem, nem. Holott jogászi pályán indult, 1993-tól hét évig a Csepel Acél-és Fémművek vezérigazgatója volt. A történet folytatásáról a Sárga Csikó-díjas Muhi András mesél.
Muhi András magyarországi producert, a Filmtettfeszt legfrissebb Sárga Csikó-díjas személyiségét hallották saját életútjáról, illetve az Inforg Stúdióról, amely díjak, szakmai elismerések sokaságát hozta Muhi Andrásnak. A Magyar Nemzeti Filmalapnál beindultak a dolgok, beért az eredeti elképzelés, így valószínűleg egyre több új magyar filmről hallunk majd a következő években, és azok közül nagyon soknak Muhi András lesz a producere.
A teljes műsor
Szerkesztő: Gergely Zsuzsa
Szerkesztő: , 2014 október 17, 18:37 / actualizat: 2014 november 12, 15:46