Látogatás a várak királyánál
A vajdahunyadi vár a népszerű Tourism Review turisztikai honlap által összeállított listán Európa 10 legszebb várkastélya között szerepel. És nem ez az egyetlen turizmussal foglalkozó honlap, amely mostanában Erdélyt a legszebbek között említi, s ebben komoly szerepet kap a rengeteg gyönyörű vár és kastély. A National Geographic magazin utazási melléklete szerint a világon Erdélyben az egyik legszebb az ősz. A szerkesztők szerint Erdély legendákkal átitatott, középkori várkastélyokkal tűzdelt vidék.
Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy felkeressük, illetve újra felkeressük Vajdahunyad várát, a Hunyadiak ősi fészkét. Mikszáth Kálmán „a várak királyának” nevezte. A Hunyadi János által a 15. században épített, majd Bethlen Gábor, később Zólyomi Dávidné Bethlen Katalin által átépített és felújított lovagvár ma is olyan, mintha páncélos lovagok járkálnának ki-be a fahídon, amely a várárok felett vezet a kapuhoz, és talán azon sem csodálkoznánk nagyon, ha Hunyadi valamelyik várkapitánya ránk kiáltana a vár fokáról, hogy siessünk, ne bámészkodjunk. Pedig azért megy oda a sok turista, még most, ősszel, rossz időben is.
Belépve, kellemes meglepetés ért: háromnyelvű leírást találtunk a várról – román, magyar, és angol nyelvűt. Csak picit bosszankodtunk azon, hogy a magyar nyelvű helytelen és magyartalan, azt sem tartottuk kizártnak, hogy a Google fordítót hívták segítségül a magyar szöveg megírásakor. De sebaj, létezik – és ez már valami. Persze, beljebb menve, lemaradt a magyar feliratozás – hogy miért, nem tudni.
A várat folyton restaurálják – van is mit egy ekkora építményen. Ami jó, hogy – igaz, laikus szemmel – nem találtunk semmi kirívót, oda nem illőt, csiricsárét, sem kinn, sem benn. Nem úgy, mint a törcsvári kastélyban, ahol a keresztes lovag öltözete mellé egy vámpír és egy vérfarkas jelmeze került. Itt a kiállított tárgyak és a berendezés is helyén való, bár nem túlságosan gazdag. Persze, azt a keveset is a turisták egyike-másika szívesen kipróbálja, a kiállított ágyra felmászik akkor is, ha kordon védi a bútort. (Nem álltam távol attól, hogy megkérdezzem, esetleg menjünk ki, hogy felpróbálhassa a kiállított reneszánsz ruhákat is?). No, de ilyen mindig akad, a legjobb, ha továbbmegyünk, hiszen nem egy-két perc végigjárni a várat.
A tornyokból, toronyszobákból szédületes a kilátás, valahogy az az ember érzése, hogy ezt a várat nem lehetett bevenni. A Kapisztrán toronyban egykoron Kapisztrán Szent János itáliai teológus, inkvizítor lakott – a szobát melegítő kanadalló a román és angol felirat szerint az egyetlen, az egykori magyar királyság területén az 1400-as évek közepéről fennmaradt fűtőszerkezet. Igen látványos a földszinten található lovagterem, s fölötte az úgynevezett Országház – a neve arra utal, hogy Hunyadi kormányzósága idején itt zajlottak le a fontosabb tárgyalások. És persze, turistacsalogatónak egy kínzókamrát is berendeztek, ahol bábukon mutatják be a középkori kínzás néhány formáját és eszközét – 12 éven felülieknek ajánlott, de gondolom szülői felelősségre a gyerekek is bemehetnek. És a várbörtönbe is bekukkanthatunk, bár csak épp egy pillantásnyit mutatnak meg.
Summa-summarum élmény végigjárni a vajdahunyadi várat, s bár a környéken sok a mindenféle ottmaradt ipari létesítmény, amely nem használ a látképnek, ha az ember kitekint valamelyik toronyból, annyira nem sikerült tönkretenniük az összhatást, mint például a másik csodálatos örökség, a Fogarasi vár esetében, ahol az újonnan épült hatalmas, arany tetejű ortodox katedrális uralja a tájat és árnyékolja a várat. Szóval menjenek bátran Vajdahunyadra várat nézni, Kolozsvárról két és fél-három órányi autóút, egy részét most már az A1-es pályán lehet megtenni, s egy szép őszi napba talán más, az úton talált látnivaló is belefér.
Forrai Szerénke