Függőágyban: Együtt könnyebb
Traumatikus eseményeket követően a túlélők képesek pozitív irányba fejlődni, különösen a másokhoz való viszonyulás, az új életlehetőségek, a spiritualitás terén. Az önfeltárás elősegítheti a fejlődést, lehetőséget teremtve a trauma feldolgozására.
A daganattal diagnosztizált betegek és hozzátartozóik gyakran szerveződnek önsegítő csoportokba, ahol lehetőség van az átélt tapasztalatok megosztására és a kölcsönös támogatásra. Mert együtt könnyebb! Tasnádi Mária pszichológus is ilyen meggondolásból hozta létre ezelőtt hét évvel az Alternatíva Egyesület a Leukémiás Betegekért Alapítványt, ahol betegeknek és hozzátartozóiknak segítenek. A www.asociatiaalternativa.ro honlapon várják az érdeklődők jelentkezését. November 5-én, szerdán délután négy órától pedig halállal kapcsolatos tabukat döntögető beszélgetést tartanak az Anton Pann utca 26-os szám alatt, a RotaMundi székházban.
Tasnádi Máriát 2005-ben diagnosztizálták leukémiával:
– Egy évig majdnem állandóan kórházban voltam. A leukémia csak hosszas, durva kemoterápiával gyógyítható, három- négy hét beutalás, egy- két hét otthon. Az elején nagyon mélyre zuhan az ember, de ösztönösen túlélésre van hangolva. A második kezelés után már úgy éreztem, hogy a kezembe vettem a sorsom.
– A legnagyobb veszélyt abban látom, ha egy leukémiást egy természetgyógyász lebeszél arról, hogy a kemoterápiát végigcsinálja.
– Nagyon sokan a súlyos trauma után növekedést tapasztaltak az élet bizonyos területein. A szenvedés, az átélés hatására az emberi kapcsolatok intimitása, a spiritualitás mélyült, a személyes erőforrások növekedtek.
– Ha beszélünk róla, mintha kissé megszelidítenénk a betegséget.
– Nem egyszerű az élet egy rákbetegség után, nem könnyű, viszont sokkal szebb. Kékebb az ég és zöldebb a fű.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: , 2014 október 31, 17:59 / actualizat: 2020 augusztus 5, 10:31