Függőágyban: Halljam, hogy beszélsz, megmondom ki vagy
A beszédtechnika tanulása, a formai elemek fejlesztésén túl növeli az állóképességet, a koncentrációt, az önkontrollt, a szuggesztivtást, az asszertivitást. A célirányos gyakorlatok alapjául szolgálnak a fáradtságmentes, jól érthető beszéd kialakításának. Az előbbieket Varga Gyöngyitől, a Magyar Rádió beszédtanárától tanultuk, aki nemrég szerkesztőségünkben tartott nekünk beszédtechnikai foglalkozásokat. Önismereti, kommunikációs és szervezetfejlesztő trénerként hasznos útmutatásokat adott arra nézve is, hogy hogyan kezeljük munkahelyi, de magánkapcsolatainkat is.
„Az ember az életéből leginkább az idejét és a figyelmét tudja adni a másik embernek” – vallja Varga Gyöngyi, aki trénerként több mint 15 éve foglalkozik személyiség-, szerep-, szervezet- és vezetésfejlesztéssel. Több évtizedes szerkesztő-riporteri tapasztalatait, többek között, a Magyar Rádiónál, illetve a Magyar Televíziónál szerezte. Jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, illetve a Pécsi Tudományegyetemen oktat.
„Hogyha valami zavar és nem érezzük magunkat komfortosan a bőrünkben, de úgy gondoljuk, hogy nincsen rá megoldás, akkor azt inkább nem szeretjük felismerni. Pedig ezekkel a dolgokkal valamit lehet kezdeni. Ha nincs „béke”, akkor elképesztő energia megy arra, hogy valahogyan egyáltalán kibírjam. Ebből szokott következni a kiégés. Mostanában, majdnem minden területen, elképesztő módon túlterheltek az emberek és nem tudják kifejezni azt, hogy ők valamit másképp tennének, másképp gondolkodnak. Minthogyha nem lennénk kíváncsiak egymásra. Érdektelenné válunk saját dolgainkkal kapcsolatban is. Ám a test „elintézi”, hogy a megoldatlan konfliktus majd valamilyen betegség formájában „ordibálni fog”. A feldolgozatlan élmények, a lelki traumák, a hosszú ideje vonszolt megoldatlan konfliktusok betegségekként jelennek meg. Ez nem véletlen.”
„Ami rajtam múlik, azt megteszem. Addig terjed a „határom”, ameddig tőlem függnek a dolgok. De ha azzal foglalkozom, amire nincsen ráhatásom, ha az életem perceit és az energiáimat meddő dolgokra fordítom, attól ki lehet égni. Így is lehet élni, lehet sodródni, „eltelik”, ahelyett, hogy olyan dolgokkal töltenénk meg a perceinket, amelyekre nekünk van ráhatásunk: a gondolatainkra, az érzéseinkre, a cselekedeteinkre” – vallja Varga Gyöngyi, s ez nemcsak itt, a jól szigetelt stúdiófalakon belül érvényes. A Függőágyban arról lesz szó, ami mindnyájunknak segíthet közösségben létezni.
Szerkesztő: Csatári Melinda
Szerkesztő: , 2014 november 14, 17:55 / actualizat: 2020 augusztus 5, 12:17