Láthatár: Kolozsvári hepehupa
„Mert ideje van az útfeltörésnek és ideje van az aszfaltozásnak”.
De miért egyszerre a fél városban?!
Az elmúlt nyár és részben az ősz is különösen kemény próbatétel elé állította a Kolozsváron közlekedőket. Csaknem egyszerre törték fel a város néhány kulcsfontosságú útvonalát, amikhez mellékutcák egész sora társult. Az ilyenkor elkerülhetetlen nehézségeket szokás szerint tetézte a helyzet átláthatatlansága, a naponta akár többször is vándorló lezárt szakaszok, a megfelelő jelzések hiánya és a csatatér időnként gyalogosan is tökéletes átjárhatatlansága.
Miért torlódtak ennyire a munkálatok, kitől kellene tudomást szereznünk alternatív útvonalakról, arról, hogy másnap/ egy hét múlva nem tudunk járművel kihajtani a kapunkon, mit tehetünk, ha gyalogosan sem tudunk biztonságosan kijutni a házból, utcából?
Horváth Anna alpolgármestert kérdeztük.
Mint kiderült, „lesz ez még így se”, jövőre ha lehet még központibb utcák javításának kezdenek neki. Kitalálták: egyszerre! Hogy mi az oka a munkálatok torlódásának, kiderül az interjú-részletből…
Azaz fölösleges azon elmélkedni, figyelembe veszi-e valaki a dolog autós, gyalogos forgalmi következményeit, amikor mindezeket beütemezik. Mindössze annyit tehetnek, hogy igyekeznek a legzsúfoltabb útvonalak munkálatait a viszonylag lazább, nyári időszakra időzíteni. Ami persze idegenforgalmi szempontokból nem éppen eszményi.
De mi is zajlik tulajdonképpen? A legtöbb helyszínen egyszerre két dolog is: a gázvezeték cseréje és a telekom szolgáltatók kábeleinek föld alá helyezése majd az utca Városháza általi rendbetétele. Az összehangolásról hetente egyeztetnek…
A rutinos városlakó persze kételkedő fajta, túlságosan sokszor látott már gyors egymásutánban n-szer feltúrt, betemetett, ismét feltúrt ismét betemetett, közben időnként le is aszfaltozott utakat. Rögvest megfogalmazódik benne a kérdés: ha utcájában mondjuk három kábeltévé szolgáltató osztozik a kuncsaftok kegyein, akkor eleve háromszori kábel-végtisztességre kell készülni (ja, és persze a gázcső-csere), amíg az oszlopokról minden a föld alá kerül? És vajon hány nyomvonalon túrják fel a flasztert? Horváth Anna legalább e tekintetben megnyugtat: minden utcában egyetlen telekom cég szerződik a földalatti kábel-aknára, ez köteles befogadni a többiek vezetékeit is, egyben megszabva a hantolás időpontját is.
No és hogy van az, hogy egyes utcákban -ahol hetekig csatatér volt, de legalább nagy nehezen lezajlott a gázcső cseréje, a kábelesek is beásták a maguk dolgait, aztán szerencsésen visszaaszfaltoztak úttestet, járdát- az új gázvezeték csapja hetek óta bekötetlenül áll ki a fal tövében, a tévé-, internet- ésatöbbi kábelek úgyszintén? Viszont a póznákon továbbra is ott a sok drót…
fotó: Haşdeu (Kőkert) utca – két kábelcsomó áll ki az aszfaltból, mellettük az új gázcső, bekötetlenül. Az oszlopon a helyzet változatlan…
A helyzet az, hogy a szolgáltató nem azt a kábelt viszi a föld alá, amely eredetileg az oszlopokon nyugodott – magyarázza Horváth Anna.
A föld alá egy új huzal kerül, körülbelül hat hónapig párhuzamban létezik a légi és a föld alatti vezeték (mi ezen idő alatt továbbra is a régi/ légi kábelről kapjuk a jelt), aztán a Városháza levágatja az oszlopokról a huzalokat, de a szolgáltató(k) előtte még átköt(nek) minket az új vezetékre. Szóval ezért az átmeneti kohabitáció…
Ok-okozati összefüggések ilyeténképpen feltárva! Már csak az a kérdés marad: ha már szervezők és kivitelezők is tudván tudják, hogy hetekre, esetleg hónapokra járhatatlan lesz egy-egy utca a munkálatok miatt, miért nem értesítik legalább néhány nappal előtte a közvetlenül érintetteket? Alkalmasint akad olyan, aki valóban halaszthatatlan ügyben használná járművét (de nem tud kimenni vele az utcára) vagy egyszerűen csak kimentené valahová, ahol nem esik ebzárlat alá, sőt, olyan helyszinek is előfordulnak, ahol bizony gyalog sem lehet kilépni egy-egy kapun…Milyen minimális tájékoztatást, közlekedési feltételeket kell biztosítania Városházának, kivitelezőnek?
A polgár, akiért állítólag mindez történik, esetenként úgy érzi magát ugyanis, mint annak idején az „átkosban”, midőn előzetes figyelmeztetés nélkül maradt hol áram, hol víz, hol egyebek nélkül.
Nos, a kivitelezőnek elvben figyelmeztető cetliket kellene kihelyeznie a kapukra, villanyoszlopokra, de a gyakorlatban ez sokszor elmarad.
A vígasz tehát soványka, a Városházát csaknem minden munkálat kapcsán elárasztják a panaszok, ha valakinek súlyos közlekedési gondot okoz utcájának feltúrása, leggyorsabb megoldást a munkásokkal, művezetővel való helyszini egyezkedés kínálhat – mondja Horváth Anna. Persze ez nem mindig működik…Ilyenkor az alpolgármester stábja is igyekszik segíteni, amennyire az emberileg, műszakilag lehetséges.
Összeállításunk a Láthatár 2014. november 15-i műsorából készült
Szerkesztő, riporter: Papp-Zakor András
Helyszíni fotók: Papp-Zakor András
Horváth Anna arckép-fotójának forrása: RMDSZ
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2014 november 24, 22:35 / actualizat: 2014 december 17, 12:29