Az AIDS elleni küzdelem világnapja
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988-ban december 1-jét az AIDS elleni küzdelem világnapjává nyilvánította. Ennek célja, hogy mozgósítsa az embereket a HIV elleni küzdelemben, és tudatosítsa a biztonságos szexuális élet fontosságát.
A humán immunhiányt okozó – azaz HIV-vírus szexuális kapcsolat vér útján (például közös tűvel történő intravénás szerhasználat során), vagy fertőzött anyáról gyermekére terjedhet.
Románia, bár az 1989 előtti vérátömlesztések, fertőtlenítés nélkül használt fecskendők használata folytán sok a beteg, szerencsére még mindig a gyengén fertőzött országok sorába tartozik.
Tavaly több, mint 12 ezer HIV-fertőzöttet vagy AIDS-beteget tartottak nyilván az országban, közülük majdnem 10 ezren 14 év alattiak. Tavaly több mint 6300 beteg adta fel a küzdelmet. A kezelés Romániában ingyenes, az állam biztosítja. De néha elapad a csillagászati árú gyógyszerekre szént keret – ezt a hírekben is halljuk. Ez nem azért gond, mert egy nap kihagyás az életét veszélyeztetné, hanem azért, mert ilyenkor mindig újabb kezelési sémát kell beállítani, talán még kegyetlenebb gyógyszer-kombinációval.
Az évek során szembesültünk azzal, hogy a fertőzés és a betegség nem ismer határokat. A HIV-vírus terjedéséről és a fertőzés következtében kialakuló AIDS-betegségről az orvostudomány jelentős ismereteket szerzett, azonban még nincs a birtokunkban a biztos és teljes gyógyulást jelentő gyógymód.
Viszont az 1989 előtt fertőzött gyerekek közül Romániában többen felnőttek – és már családot alapítottak. Többen gyereket is vállaltak. Az orvostudomány csodája, hogy fertőzött anya, császármetszéssel, egészséges csecsemőnek adhat életet.
Szerkesztő: , 2014 december 1, 14:39 / actualizat: 2014 december 1, 15:45