Terror-fenyegetettség Európában
Franciaországban tizenkét személyt vettek őrizetbe a merényletet követően, de a két fegyveres még nem került kézre – közölte a belügyminiszter.
A hatóságok hozzátették, az újságírókat ért szerdai támadás és a tegnapi rendőrgyilkosság között nem sikerült összefüggést találniuk, mindössze annyit, hogy mindkét akció a szabadság ellen irányult. A francia hatóságok a legszigorúbb fellépést ígérték az ügyben.
Tegnap gyásznap volt Franciaországban, elsötétült az Eiffel-torony is.
Európai körkép
Tegnap este kiürítették a madridi Nuevos Ministerios metró- és helyi érdekű vasút-állomást, miután egy gyanús csomagot találtak ott.
Nagy-Britanniában az MI5 titkosszolgálat vezetője közölte: egyszerűen nem áll módjukban minden terrortámadást megakadályozni, de a tőlük telhetőt megteszik és ez meg is látszik abban, hogy a közelmúltban több készülő merényletet még a tervezési fázisban sikerült felgöngyölíteniük.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a gond a következő: egyszerűen túl sokan vannak, akik valamire készülnek. A francia hatóságok legalább ötezer személyt követtek közvetlenül, ami önmagában is kihívás.
A merénylet után Amerika felajánlotta segítségét. Kiszivárgott források szerint legalább az egyik fegyveres repülési tiltólistán szerepelt, ám ez Washington szerint nem szokatlan, ugyanis nagyon hosszú a listájuk.
Elemzők szerint a terrorizmusnak leginkább kitett európai országok Nagy-Britannia, Spanyolország és Franciaország – ezt egyébként a közelmúlt eseményei is igazolják. Románia főügyésze egyébként úgy véli, az országban nincs mitől tartani, nálunk a megelőzésen van a hangsúly. A SRI jelentése szerint nincs ok a készültségi fokozat emelésére.
Az arab országok elítélték a történteket
Az arab országok újságjainak címlapjain leginkább a párizsi mészárlástól való elhatárolódás, a részvét és a gyász jelenik meg.
Az általános képben azonban megjelennek olyan lapok is, amelyek egyben kérdéseket tesznek fel a nyugati országok kelet-politikájával kapcsolatban és óva intenek, hogy a merénylet miatt Európa-szerte bosszútól kell tartania az összes muszlimnak. Egy iráni újság szerint figyelmeztető jelként kellene értelmezni, hogy az európai útlevéllel rendelkezők gépfegyvert juttattak Párizs központjába és azt ott használni is tudták: ha ez Párizsban lehetséges, akkor bárhol Európában lehetséges. Az egyik libanoni újság cikke emlékeztet: a saját bőrükön tapasztalták a párizsi eseményeket, amikor 2005-ben két újságírójukat végezték ki.
Szimpátia-tüntetés Kolozsváron
A Kolozsváron szervezett szimpátia-tüntetésen 600-an jelentek meg tegnap este.
Elsősorban francia illetőségű egyetemistákat és az orvosi egyetem hallgatóit lehetett látni azon a szimpátia-tüntetésen, amelyet a párizsi mészárlás nyomán szerveztek Kolozsváron. A Diákművelődési Háztól a Francia Kulturális Intézetig vonultak fel, ahol gyertyát gyújtottak.