Millióan a terrorizmus ellen
Tegnap mintegy 3,7 millió ember vonult fel Franciaország-szerte, hogy állást foglaljon a terrorizmus ellen – ez a Franciaországban valaha jegyzett legnagyobb megmozdulás.
Szombaton is volt már megemlékezés, akkor még csak százezres volt a tömeg. Az AFP hírügynökség adta közre: a szervezők szerint a párizsi felvonuláson másfél millióan vettek részt. Több ország vezetője is jelen volt a megmozduláson, ők Francois Hollande oldalán csatlakoztak a felvonulókhoz. Mint ismeretes, szerdán két fegyveres rontott be az egy újság szerkesztőségébe és tizenkét embert mészároltak le. A merényletnek és az azt követő eseménysorozatnak összesen 17 áldozata volt.
Tegnap reggel felgyújtottak egy hamburgi szerkesztőséget, amely közölte a tragikus sorsú francia lap karikatúráit. Két szoba kiégett, de személyi sérülés nem történt.
Miközben a sajtó arról elmélkedik, hogy a Charlie Hebdo elleni merénylet lehet Európa szeptember 11-éje, a biztonsági elemzők arra emlékeztetnek, hogy csak a 2004-es madridi metró-robbantáskor 191-en estek áldozatul és 1800-an sérültek meg, a 2005-ös londoni merényletekben pedig 52 civil veszett oda.
Február közepén Washingtonban a terrorizmus elleni harcról szóló nemzetközi csúcstalálkozót szerveznek. Eric Holder amerikai igazságügyi államtitkár szernit az európai törvénykezés nem áll készen a fenyegetettség kezelésére.
Schengen
Párizsi találkozásuk alkalmával az európai politikusok és az amerikai igazságügyi államtitkár arról is tárgyaltak, szigorítani kellene a Schengeni Egyezményen.
Tizenegy európai ország belügyminisztere találkozott a francia elnöki hivatalban a tegnapi felvonulás előtt. Egyetértettek abban, hogy szorosabbra kellene fűzni az együttműködést, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani a gyanús személyek utazására és az interneten jelentkező radikalizmusra.
A vezető országok képviselői hangsúlyozták, a magánélethez való jog tisztelete mellett szükség van a légi társaságok utaslistáira, az ellenőrzéseket pedig objektív érvek alapján kell lefolytatni.
A spanyol belügyminiszter szerint szigorítani kellene a schengeni határátlépéseket, bevezetve az ellenőrzéseket, hogy ezzel is akadályozzák az iszlamista erők közlekedését. Hozzátette: a gyanú szerint háromezer szélsőséges úgymond hazatérése várható, egy részük a szabad mozgásnak hála már az unió területén van, ami egyszerűen nem kívánatos.
Az NSA figyelmeztet
Az amerikai hírszerzés szerint a franciaországi események csak a kezdetet jelentik.
Az NSA figyelmeztet: Európa-szerte megnőtt az esélye a terror-cselekményeknek. A német Bild újság értesülései szerint az amerikai hivatal lehalgatta az Iszlám Állam vezetőinek telefonbeszélgetéseit. A lap különösen veszélyeztetettként említi Hollandiát általában és Rómát.
Másfelől az amerikai igazságügyi államtitkár, Eric Holder cáfolta, hogy találtak volna közvetlen kapcsolatot a párizsi merénylők és az al-Kaida vagy az Iszlám Állam terrorszervezet között abban az értelemben, hogy a nemzetközi terrorszervezetek volnának az értelmi szerzői a párizsi vérengzésnek.
Felvonulások, bmobariadó
Mintegy 20 ezer ember vonult fel tegnap délután Brüsszel belvárosában az „Együtt a gyűlölet ellen” címmel meghirdetett meneten – közölte a belga rendőrség.
A brüsszeli felvonuláson sokan francia zászlót borítottak magukra és „Charlie vagyok” vagy „Együtt a gyűlölet ellen” feliratú, holland vagy francia nyelvű táblákkal vonultak végig a belvároson. A menet élén is ez a felirat szerepelţ a „szólásszabadság” kulcsszó mellett.
Mindeközben bombariadó miatt ki kellett üríteni a helyi Le Soir szerkesztőségét, amely szintén a belvárosban található. Egy névtelen, magát szélsőbaloldalinak nevező telefonáló bombamerénylettel fenyegetőzött, amiért a párizsi terrortámadás másnapján a lap leközölte a Charlie Hebdo Mohamed-karikatúráit.
Luxembourgban mintegy 2000 ember gyűlt össze a francia nagykövetség előtt, ahol a francia himnusszal és egyperces néma tiszteletadással emlékeztek az áldozatokra, majd némán vonultak végig a város központján.
Több német városban is demonstrációt tartottak, a terrorizmus elleni párizsi történelmi tiltakozó felvonulással egy időben. A legnagyobb tüntetés Berlinben volţ ahol csaknem 20 ezren gyűltek össze a francia nagykövetség épületénél.
A libanoni fővárosban kétszázan gyűltek össze, hogy elítéljék a franciaországi támadásokat. A bejrúti tüntetők Nem félünk és Én (is) Ahmed vagyok feliratokat emeltek a magasba, utalva arra a muszlim vallású francia rendőrre, akit az újság védelme közben öltek meg a terroristák.Voltak megmozdulások a terroakcióktól szintén nem mentes Sydneyben, Tokióban, és az afrikai Burundi fővárosában, Bujumburában is. Több amerikai és kanadai nagyvárosba is csendes demonstrációt hirdettek meg. Bécsben is összegyűltek 12 ezren. Kolozsváron közvetlenül a merénylet után volt egy pár száz, főleg egyetemistát megmozgató felvonulás.
Szerkesztő: , 2015 január 12, 06:54 / actualizat: 2015 január 12, 8:43