Megkondult a Redut órája
Kolozsváron, az Erdélyi Néprajzi Múzeum épületén, fél évszázadnál is hosszabb hallgatás után, csütörtökön újra működésbe hozták a múzeum kisebb tornyának történelmi időmérőjét, a város legrégebbi óráját. Az órát 1730-1740-ban szerelték fel először, a Szent Mihály templom régi barokk tornyára. Miután a tornyot 1763-ban lebontották, a monostori városkapu tornyába került, ennek megsemmisítése után pedig 1840-ben a Redut épületében helyezték el.
Tudor Sălăgean, az Erdélyi Néprajzi Múzeum igazgatója elmondta: „A torony évtizedeken keresztül majdhogynem láthatatlan volt, mivel pléhborítás takarta el a járókelők szeme elől. Minden kolozsvári lakos számára nagy meglepetés a felújított torony és az óra megjelenése. Az óra gyakorlatilag Kolozsvár legrégebbi toronyórája és egyike a legrégibbeknek egész Erdélyben. Ennél régebbiek csak a dél-erdélyi, szász templomok órái. De ezekből is nagyon kevés van. A városi toronyórák közül mindenképpen ez a legrégebbi. Korábban Kolozsvár fontos műemléképületein helyezkedett el.”
Az óra eredeti alkatrészein nincs semmiféle felirat, sem a készítő mesterre utaló jel. Különleges óráról van szó, csak egy mutatója van, két harangja az egész és a fél órákat jelzi. Nagyon kevés ilyen típusú korabeli óra van, az egyik például a helsinki lutheránus katedrális tetején. A Redut egymutatós időmérőjét Jakabházi Sándor órásmester hozta ismét működésbe. Nagyon rossz állapotban találta a 65 éve nem működő órát, amelyet szerinte órás ismeretekkel rendelkező kovácsmester, vagy egy kovács és egy órás közösen készíthetett.
Az összeállítás végén megszólal a Redut órája is
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 január 16, 13:23 / actualizat: 2015 január 16, 14:29