Hetven éve szabadult fel a haláltábor
Hetven éve szabadult fel az Auschwitz-Birkenau haláltábor. Január 27-e a holokauszt nemzetközi emléknapja. 2005-ben az ENSZ közgyűlése egyhangú határozattal az auschwitzi haláltábor 1945-ös felszabadításának napját a holokauszt mintegy hatmillió áldozatának nemzetközi emléknapjává nyilvánította.
A tábor terveit már 1939 novemberében bemutatták, 1940. április 27-én rendelte el Heinrich Himmler a koncentrációs láger felépítését Auschwitzban, és két hónappal később hozták az első foglyokat. 1941 márciusában ugyancsak Himmler adott parancsot arra, hogy bővítsék ki a tábort 30 ezer férőhelyesre, és nem messze Auschwitztól, Birkenaunál építsenek egy 100 000 fő fogvatartására alkalmas fogolytábort.
1944 augusztusában az Auschwitz-Birkenau halálkombinát a náci birodalom legnagyobb koncentrációs táborává vált a maga 130 ezer foglyával, miközben naponta 3-6 ezer embert gázosítottak el. A Vörös Hadsereg közeledtére, Himmler 1944 novemberében leromboltatta a gázkamrákat és krematóriumokat. A menekülő nácik foglyok tömegeit hajtották el a birodalom belsejébe. A szovjet hadsereg felszabadító csapatai néhány ezer, végsőkig kimerült embert, köztük sok gyermeket találtak a tábor területén 1945 január 27-én.
Most, 70 évvel később, nagyméretű nemzetközi megemlékezés zajlik a helyszínen. 42 állam képviselői vesznek ezen részt. A megemlékezést idén a „Hallgasd meg a túlélők szavát” mottóval szervezik.
Sebesi Karen Attila televíziós újságíró, aki a helyszínről jelentkezett be a Kolozsvári Rádió reggeli műsorába, elmondta: „Az itteni múzeum, az auschwitzi múzeum igazgatójától tudtam meg, hogy a hatvanadik évfordulón 1300 túlélő volt jelen itt, ehhez képest idén körülbelül 300 túlélőre számítanak. Ez mindent elmond, ha arra gondolunk, hogy tíz év múlva, a 80. évfordulón lehet, hogy már ez a 300 túlélő sem lehet jelen.”
Sebesi Karen Attila tudósítása
Szerkesztő: forrai.szerenke, 2015 január 27, 13:29