Magáncsődtörvény és valutahitel-átváltás
A svájci frank váratlan megerősödése óta ez a két téma fokozottabban foglalkoztatja az egyszerű polgárt, a törvényhozót, valamint a pénzintézeteket.
A Nemzetközi Valutalap romániai küldöttsége kedden a Nemzeti Bankkal tárgyalt e két kérdésről. A Nemzetközi Valutaalap előzőleg aggodalmát fejezte ki a magáncsődtörvény intézményének tervezett bevezetésével kapcsolatban, ha arra hatástanulmány és az érintett felek megkérdezése nélkül kerülne sor. Azt is közölte, hogy nem támogatja a valutahitelek lejre való átváltását sem. A svájci frankhitelesek az állam közbelépésében reménykednek, a magáncsődtörvényről Robert Cazanciuc igazságügyi miniszter úgy vélekedik, több időre lenne szükség elfogadásához.
Az RMDSZ még nem döntött, hogy támogatja-e, vagy sem a magáncsődtörvény tervezetét – nyilatkozta rádiónknak a szövetség képviselőházi frakcióvezetője, Máté András Levente, a jogi bizottság tagja.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács egyik tagja nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy a sok per megbéníthatja a bíróságok munkáját. Máté András Levente képviselőt hallják.
Ami a svájci frank megerősödése miatt kialakult helyzetet illeti, Winkler Gyula európai parlamenti képviselő emlékeztetett arra, uniós irányelv kötelezi a bankokat, hogy tárgyaljanak azokkal a valutahitelesekkel, akik nem tudják törleszteni a részleteket. Románia még nem fogadta el ezt a dokumentumot.
A svájci frankhitelesek remélik, hogy az állam beavatkozik a valuta megerősödése miatt kialakult helyzet rendezésébe. Winkler Gyula európai parlamenti képviselő úgy véli, a felelősség megoszlik a kereskedelmi bankok, a Nemzeti Bank, mint szabályozó intézmény, valamint a hitelfelvevők között, az állam pedig olyan szabályozási keretet kell, hogy létrehozzon, amely ma a svájci, holnap más devizahitelesekre érvényes, mondta.
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2015 január 27, 15:56 / actualizat: 2015 január 29, 15:57