Zenetér: Őszirózsa – a „mosolygó” népdalvetélkedő
Talán még a szervezőket is meglepte az iskolások nagy népdaléneklő- és versenyzőkedve: az elmúlt hétvégén ugyanis közel nyolcvan versenyző érkezett Szilágysomlyóra, ahol kilencedik alkalommal rendezték meg az Őszirózsa népdalvetélkedőt. Mi pedig a zeneterezőknek is elmondtuk, hogy sikerült az idei Őszirózsa, s az összkép kialakításában segítségünkre voltak a szervezők, a zsűrizők, és természetesen a főszereplők, azaz a versenyzők is.
Szó volt arról, mi a titka annak, hogy sikerül-e a verseny izgalmában elkapni a megfelelő hangmagasságot, „csilingelnek”-e a legmélyebb vagy a legmagasabb hangok is, meg arról is, hogy meg lehet-e szokni a versengés izgalmát és gyönyörűségét.
Széman Rózsa (Szilágysomlyói Báthory Alapítvány) szerint ez a nagy létszám egyszerre jelent nagy örömöt és nagy kihívást.
Szóltak tehát a népdalok Szilágysomlyón a Báthory István iskolában, s a nagy versenyzőkedvre való tekintettel nem is egy, hanem két zsűri alakult. A versenylázban égő, izguló gyermeksereget elnézve nem tűnik könnyen megfogalmazhatónak az, hogy melyek is tulajdonképpen azok a kritériumok, amelyek alapján a zsűri értékel.
A vetélkedő „meglepetésvendége”, Mélykutiné Németh Kornélia népzenetanár, a Vass Lajos Népzenei Szövetség vezetőségi tagja a Csongrád megyei Szentesről érkezett, és elmondta: különleges élményt jelentett számára megtapasztalni az első közös zsűrizés tökéletes összhangját. Úgy véli: a verseny révén átélhető régi népi közösségek vidám hangulata is.
Mélykutiné Németh Kornélia népzenetanár
A „meglepetésvendég” meglepetéssel is kedveskedett: énekelve is bemutatkozott
A verseny izgalma – a verseny gyönyörűsége
„Minden gyereket egyformán kell biztatni” – mondja Gáspár Attila zenetanár, aki szerint a verseny alapján pozitív mérleg vonható: a megmérettetés ugyanis az iskolai népdaléneklés iránti érdeklődésre, illetve annak általános színvonalára is fényt vet.
Gáspár Attila zenetanár
Versenyzőkedv – énekben, versben, mesében
A „főszereplőktől”, azaz a beszédesebb kedvű versenyzőktől pedig azt is megtudtuk, hogy a népdaléneklés mellett másféle versenyek is benevezésre érdemesek, s a megmérettetés mellett az is fontos, hogy jól érezzék magukat.
a beszédesebb kedvű versenyzők
Mosoly – az arcokon és a csomagokban
A versengés próbatétel, amelyre szorgalmasan készültek, amelyen azonban nemegyszer tudni kell le győzni a szorongást. Ebben kívánnak segíteni mindjárt azok a hangulatos „fickók”: hangjegyek, hangszerek, amelyek a versenyre érkezőkre mosolyognak a tábláról. Lehet-e ellenállni például e nagybőgős fickó vidámságának, vagy a játékdob mosolyának? Szodorai Melindától, a Báthory István iskola tanítónőjétől megtudtuk, hogy gondosan őrzik az előző évek vidám képeit, de arra is figyelnek, hogy újakkal is gazdagítsák. Segítségével „bekukucskáltunk” az ajándékcsomagokba is, így megtudtuk, hogy olvasnivalóval például kivétel nélkül minden résztvevő gazdagodott.
Szodorai Melinda
A mosolyok, a lufik, a közös játékok a szünetben mind hozzájárultak ahhoz, hogy a versenyzők valóban jól érezzék magukat:
mosolyok, a lufik, a közös játék
Véget ért tehát a kilencedik, ezzel már szinte meg is kezdődhet a tizedik Őszirózsa vetélkedőre való készülődés. Széman Rózsa a jövőben is népes versenyzőcsapattal szeretne találkozni:
Széman Rózsa
Akik a versenyzőket értékelték:
Tóth Guttman Emese, Kolozsvár, a Romániai Magyar Dalszövetség elnöke,
Bedő Ágnes, Kolozsvár, a Guttman Mihály Pedagóguskórus karnagya,
Mann Gabriella kolozsvári zenetanár
Gáspár Attila zenetanár, a Szederinda citerazenekar vezetője
Gönczi Anna, szilágybagosi tanárnő
Papp Ilona, a Szilágysomlyói Református Egyház kántora
Mélykútiné Németh Kornélia ének-zene-népzene tanár, Szentes
akik a versenyimpressziókat megosztották a Zenetérrel
A Báthory Alapítvány Játékkuckója, a Romániai Magyar Dalosszövetség, az EMKE szilágysomlyói csoportja és a Báthory iskola által rendezett megmérettetésen nagy a tét, ugyanis a legjobb résztvevők vehetnek majd részt a verseny országos szakaszán. A Népdaléneklési verseny fő támogatói: A Romániai Magyar Dalszövetség, Báthory István Alapítvány Játékkuckó Csoportja, EMKE Szilágysomlyó és a Magyar tannyelvű Báthory István Általános Iskola
Szerkesztette: Benkő Judit
Fényképezte: Mann Gabriella
Filmezte: Mélykutiné Németh Kornélia
Szerkesztő: benko, 2015 február 3, 22:18 / actualizat: 2015 február 4, 17:32