Elképzelés van, pénz kevésbé a volt Pannónia szálló megmentésére
Szatmárnémetiben úgy fest, az enyészeté a volt Pannónia szálló. Megoldást jelentene, ha tehetős befektető vásárolná meg a mostani tulajdonostól, aki az állagmegőrzési munkálatokat sem végzi megfelelően, vagy ha az épület az önkormányzat tulajdonába kerülne, de ez is nehezen járható út.
Ilyés Gyula volt polgármestert, az RMDSZ önkormányzatokért felelős főtitkárhelyettese a Kolozsvári Rádiónak elmondta: „Mivel privát tulajdonos, törvénnyel lehet kötelezni, hogy olyan munkálatokat végezzen el az épületen, amelyek az állagát megőrzik, illetve nem rontják tovább. De ez nem felújítás. Éppen ezért eljárás indult ellene, mert nem tett meg mindent, hogy megőrizze az épület állagát. A felújítást nem lehet erőltetni, ha valakinek nincs hozzá pénze. Azt sem lehet ráfogni, hogy nem lett volna szándéka a felújítás, mert elkezdett egy beruházást, pénzt költött, stb. A legjobb megoldás az lenne, ha el tudná adni egy olyan beruházónak, aki azért veszi meg, hogy hamar felújítsa és működtesse. Mivel ez több millió eurós befektetés, privát beruházónak ez nem éri meg. Másfelől sokaknak az a véleménye, hogy a város vásárolja meg, de ekkora pénzt a város sem tud előteremteni. Ráadásul akkor egy közintézményt kéne ott működtetni, ami külön költség és ez meggondolandó. Pedig valamilyen módon a köztulajdonba kéne átkerüljön. Ez volna a járható út. Lehet, hogy hosszabb távon, több évre lebontva a kifizetését, lehetne egy egyezséget kötni. Erre volt már példa Szatmárnémetiben, amit én kezdeményeztem, első látásra vissza is utasították a tanácsban, majd rá egy évre, mikor már nem voltam polgármester, akkor elfogadta a tanács, hogy a régi iparosotthon épületét vásárolják meg a tulajdonostól. Így lehetett rá nyerni egy Európai Uniós pályázatot és az most nagyon szépen újítják fel, EU-s pénzből. Persze az kisebb volumenű beruházás.”
Ilyés Gyula az épület megmentési lehetőségeiről beszél
A volt Pannónia szálló a Partium egyik legszebb szecessziós stílusú épülete. A város történelmi központjában található. 1902-ben épült Bálint Zoltán és Jámbor Lajos tervei alapján, a régi városháza helyén. Makettje az 1903-as bécsi építészeti világkiállításon második díjat nyert.
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 február 16, 12:22