1 milliárd dolláros bankrablás – Láthatár
Világszerte 1 milliárd dollárt loptak bankrablók úgy, hogy szinte észre sem vette senki. Erről, a pénzünkről, digitális identitásunkról és a napjainkban már zajló számítógépes hadviselésről beszélgettem Nagy László Tibor informatikussal a Láthatárban.
Kezdjük távolabbról. A pénz fogalmáról már időszámításunk előtt 350-ben értekezett Arisztotelész, de ennél jóval korábban találták fel: 12 ezer évvel ezelőtt már használtak vulkáni üveget, obszidiánt fizetőeszközként – a szokásos, például marha-csere mellett. Már jó ötezer éve vertek ezüst pénzt. Hammurapi törvényoszlopa szűk négyezer évvel ezelőttről a Gilgámes eposz mellett a mezopotámiai írásosság meghatározó emléke: ez már szerződésekről, adás-vételről, bírságokról, kölcsönökről és kamatokról rendelkezik.
Ha a nagy ívű fejlődését figyeljük a pénznek, akkor az kezdetben cserére alkalmas használati tárgy volt, majd valamilyen értékes, például ezüst vagy arany tárgy, érme, aztán az ezt helyettesítő olcsó fém- vagy papírpénz (széfben tartott aranyfedezettel), ezt használjuk mi is. És végül eljutunk napjaink teljesen elvont pénzfogalmához, amikor az ingatlanokat leszámítva a vagyon mindössze egy számsor valahol egy számítógépes rendszerben, a fizetés pedig matematikai műveletsor: felmutatjuk a bankkártyát, és egyik számlából levonják, a másikhoz hozzáadják az összeget.
Romániában a jegybank adatai szerint az elmúlt évben 16%-kal nőtt a bankkártyás fizetések értéke, míg a bankautomatákból 2014-ben 7%-kal vettek fel nagyobb összeget az előző évhez viszonyítva. A bankkártyákkal végzett műveletek 80%-át ugyanakkor továbbra is a bankautomatákból történő készpénzfelvétel teszi ki. Jellemző, hogy az ügyfelek a fizetéseiket az elhelyezést követően rövid időn belül, egy összegben veszik fel, a lakosság mintegy ragaszkodik a kézzel fogható pénzhez – írja a Ziarul Financiar.
2014 végén a romániai bankok portfólióiban körülbelül 11 millió aktív bankkártya szerepelt. Ezekkel az ügyfelek összesen 215 millió kifizetést eszközöltek a különböző kereskedelmi egységeknél, és 234 millió készpénzfelvétellel kapcsolatos műveletet végeztek a bankautomatáknál. Romániában 11 ezer bankautómata működik.
Belátható, hogy aki bankrablásra adja a fejét és igazán nagyban utazik, az nem fog símaszkot húzni, fegyvert fogni és bankfiókokkal bajlódni, ahonnan néhány tíz- maximum százezer eurót zsákmányolhat. Nem rég bukott le egy számítógépes bankrablócsoport tevékenysége. Több tucat ország mintegy 100 bankját fúrták meg és összesen nem kevesebb, mint 1 milliárd dollárt loptak: majdnem teljesen észrevétlenül – a rablás ugyanis 2013-ban kezdődött. Az érintett országok közül élen jár Oroszország, Kína, Amerika, India, Nagy-Britannia, Svédország és Németország. Az intézmények pontos listáját nem hozták nyilvánosságra. A milliárd dolláros összeg azt jelenti, hogy ez minden idők legnagyobb számítógépes lopása. Mivel a kérdéses programok itt-ott még biztosan futnak, a lopás még mindig folyamatban lehet.
Nagy László Tibor informatikust kértem fel, hogy járjuk körül az esetet és annak apropójával beszélgessünk a mi személyes bankszámlánk és adataink biztonságáról, és arról, hogy ha ez a jelen, akkor mit hozhat a közeljövő.
Szerkesztő: , 2015 február 20, 17:43 / actualizat: 2015 április 9, 20:46