Donát 160: Nyáry Krisztián hősei
Hány ember olvas irodalomtörténeti tanulmányokat? Valószínűleg csak azok, akik az olvasmányélményt információkkal, szakemberi véleményekkel is gazdagítani szeretnék. Nyáry Krisztián irodalomtörténész, aki adott pillanatban – inkább játékos kíváncsiságból – a szerelem kutatója is lett. A Facebook-on barátaival megosztott történeteivel nem várt tetszéslavinát indított el. Hiszen a legtöbb magyar író, költő, drámaíró, általában a művésztársadalom szerelmi életéről keveset tudunk.
Ady Lédáját, Juhász Gyula örök Annáját mindenki ismeri, de számos kedvencünk esetében bőven érhet bennünket meglepetés. Megszületett az „Így szerettek ők” két kötete, és mindkettő azonnal sikerkönyv lett. Nyáry Krisztián azóta írt egy harmadik könyvet is, amelyet nemrég a kolozsvári Gaudeamus Könyvesbolt 15-dik születésnapjára is elhozott. Az „Igazi hősök” című kötet 33 magyar történetét tartalmazza.
A magyarságról sokan azt tartják, hogy folyton a múlt felé fordul, azt elemzi, annak kudarcait siratja és ezért nincs valós jelen-, illetve egészséges jövőképe. Ez persze vaskos általánosítás, de ha a közmondást rántom elő a zsebemből, miszerint „Nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél”, máris keresni kezdem az említettekben az igazság morzsáját.
Elolvastam Nyáry Krisztián „Igazi hősök” című könyvét, és a 33 élettörténet arról győzött meg, hogy még mindig nem foglalkozunk eleget a múlttal. Bizonyos neveket ismertem, de a hozzájuk kapcsolódó információkat csak töredékesen, vagy, és ez szomorú, – egyáltalán nem ismertem. Példát is mondok: magyarországi Ganz Művek – ez családiasan hangzik. Ganz Ábrahámról, a merészet álmodó nagyvállalkozóról, aki öntődei szakmunkásként kezdte, már nem sokat tudunk mondani. Bányai Júlia nevét sem az 1848-as forradalom résztvevői között keresnénk. Pedig a műlovarnő férfiruhában ugyan, de Bem tábornok mellett harcolta végig a szabadságharcot, többször meg is sebesült.
A Baumgarten-díjról például mindenki hallott, de azt már kevesen tudják, ki volt ez a sápadt, szomorkás arcú fiatalember, Baumgarten Ferenc Ferdinánd, aki úgy döntött, vagyonát a magyar írókra hagyja. Felajánlását sokáig maga Babits Mihály sem vette komolyan. Szóval idő-és kultúrtörténeti utazás Nyáry Krisztián „Igazi hősök” című, legújabb könyve, amely a Corvina Kiadónál jelent meg.
Kiket nevezhetünk manapság hősöknek? Időnként úgy érezzük, maga a fogalom bemocskolódott, megkopott, hiszen gyakran jogtalanul aggatják valakire „a kor hőse” címkét, máskor éppen az igazságtalan, ahogyan megfosztanak tőle bizonyos embereket. Nyáry Krisztián kikre gondol, amikor azt a címet adja könyvének: igazi hősök?
Márciustól Nyáry Krisztián irodalomtörténész, kommunikációs szakember lesz a magyarországi Magvető és Athenaeum Kiadó igazgatója. Nyáry Morcsányi Géza helyére lép.
„Magyar irodalom az elmúlt 500 évben is volt, ezután is lesz” – mondotta Nyáry Krisztián Kolozsváron, a Gaudeamus Könyvesbolt 15. születésnapján. Ennek ellenére a könyvkiadás nincs fellendülőben. Figyelembe kell vennünk, hogy megváltoztak az emberek irodalomfogyasztási szokásai, fontosak lettek az online eszközök és a közvetlen találkozások. Ezekről a kihívásokról beszél Nyáry Krisztián, a mintegy 70 szerzőt tömörítő, nagy presztízsű Magvető Kiadó új igazgatója.
Nyáry Krisztiánt, az „Így szerettek ők” valamint az „Igazi hősök” című kötetek szerzőjét hallották. Nyáry Krisztián a magyarországi Magvető Kiadó új igazgatójaként könyvkiadásról, irodalom és befogadó állandóan változó viszonyáról is beszélt. A kolozsvári Gaudeamus Könyvesboltban szervezett találkozón az irodalomoktatás kérdése is felmerült: hogyan lehetne a mai gyerekekhez közelebb hozni az írott szót, az irodalmat? Nyáry Krisztián javaslatát szívesen eljuttatnám tanügyminisztériumokhoz, tankönyvek szerzőjéhez: Szakítani kellene a kronologikus elvű oktatással. A gyerekek túl későn jutnak el a kortársakig. Lehet, hogy például a régi magyar irodalom vagy a felvilágosodás nyelve nem áll közel hozzájuk, és ez elidegenítheti, elijesztheti őket az olvasástól. Megszívlelendő és megvalósítható dolog, érdemes elgondolkodni rajta.
A teljes műsor
Gergely Zsuzsa
Szerkesztő: , 2015 március 6, 12:44 / actualizat: 2015 március 10, 14:41