Napfogyatkozás Kolozsváron és Einstein sejtése
Napfogyatkozás volt pénteken, nagyjából háromnegyed tizenegy és egy óra között Kolozsvár egén. Az egyetemi csillagda és a Borealis klub szervezésében nyilvános észlelésre várták az érdeklődőket. A napfogyatkozás ideje alatt több százan fordultak meg a csillagvizsgáló udvarán. Váradi Nagy Pál is ott volt távcsöveivel fényképezőgépeivel és a napfogyatkozást nézhetővé tevő szűrőivel. Napnéző eszközökből volt jónéhány fajta, a szemüvegtől, az egyébként nem megfelelő fólián át, a hegesztőmaszkig.
Váradi Nagy Pál, miközben újabb és újabb kíváncsiskodókat engedett a teleszkóphoz és igazított egyet-egyet a napfotózó műszeren elmondta: „A napfogyatkozásoknak egyfelől történelmi szerepe van. A történészek feljegyezték, hogy mikor mi történt. Volt egy csata és láttak egy napfogyatkozást. A mai csillagászok szépen visszaszámolják másodpercre pontosan, hogy az a csata, mondjuk háromezer évvel ez előtt, pontosan mikor volt.
A másik pedig egy tudománytörténeti kuriózum. 1919-ben úgy gondolták, hogy tesztelni kéne Einsteinnek az elképzelését, miszerint a gravitáció elhajlítja a fényt. Ezért egy végtelenül egyszerű kísérletet találtak ki. Teljes napfogyatkozáskor lefényképezték a nap körül a csillagokat, és utána éjszaka, amikor ugye nincs a közelben a nap, megint lefényképezték. Azt találták, hogy a nap körül a csillagok nem ott látszanak, ahol az éjszakai égen. Így beigazolódott az amit Einstein megsejtett: a gravitáció elhajlítja a fényt!”
Váradi Nagy Pál mesél a napfogyatkozásról
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 március 20, 14:51