Román Viktor, a legmosolygóbb kovács
Kolozsvárra is megérkeztek a Franciaországban oly sikeres szobrászművészünk, Román Viktor alkotásai, a Minerva Művelődési Egyesület kiállítótermeibe. Szobrok, rajzok, egy kis ízelítő mindabból, amelynek köszönhetően a franciák befogadták, elfogadták és elismerték Román Viktort saját művészüknek. A művész alkotásai ott állnak a francia városok terein, itthon pedig szinte semmi nem emlékeztet arra, hogy Román Viktor innen indult, Homoródszentmártonból, Marosvásárhelyről és Bukarestből, és 1968-ban érkezett meg Párizsba.
Román Viktor, Etienne Hajdú, valamivel korábban Constantin Brancusi – szobrászok, akik itthon nem tudtak kiteljesedni, Párizsban azonban nem csak alkotói szabadságra, de otthonra is leltek. A tordai születésű Hajdú István és a homoródszentmártoni Román Viktor nevét alig, szobraikat pedig szinte egyáltalán nem ismeri az itthoni közönség. Ezt orvosolandó, tavaly indult útjára az a vándorkiállítás, amely Román Viktor alkotásait mutatja be az erdélyi közönségnek, majd a magyarországinak.
A tárlat anyagát Román Elemér, a művész bátyja állította össze, a hagyatékot is ő gondozza. A homoródszentmártoni szülői ház udvaron szoborpark létesült, a falu iskolája Román Viktor nevét viseli. Apró lépések. A tárlatot B. Nagy Veronika és Boros Zoltán: Attila szekere a Szajna partján című, Román Viktorról készült portréfilmje kísérte.
Szuszámi Zsuzsa összeállítása
Román Viktor térszobrai történeteket mesélő kompozíciók, mesterien egybefonódó szimbólumok révén. Kisplasztikájában világok és síkok bujkálnak, csak meg kell találnunk a kulcsot azok kibontásához. Ahogy a művész bátyja, Román Elemér mondja, „Viktor, a legmosolygóbb kovács”.
Szerkesztő: szuszamizsuzsa, 2015 március 30, 16:52 / actualizat: 2015 március 30, 20:33