Donát 160: A középkor megszállottja
A Nyíregyházi Főiskola adjunktusát, Gulyás László Szabolcsot látta vendégül az Erdélyi Múzeum Egyesület Történelem Szakosztálya. A Városfejlődés a középkori Máramarosban című, az EME által kiadott kötet szerzője egy másik, a középkorhoz kötödő témát is elhozott Kolozsvár érdeklödő közönségének. A Múzeum Egyesület székházában megtartott előadásának címe A jobbágyköltözés szokásjoga a középkori Magyarországon volt. Az eseményt követően mindkét témáról faggattuk a meghívottat. Megtudhattuk, hogy miért választotta a középkort fő kutatási területének, és ezen belül miért pont a magyarországi jobbágyköltözés és a Máramarosi városfejlődés állnak hozzá pillanatnyilag legközelebb?
A mai ember némileg torz képet kapott a korszakról, hiszen az elmúlt rendszer az osztályharc keretében tárgyalta a jobbágyság mindenkori sorsát, nem véve figyelembe annak árnyaltságát, a jobbágyok kötelezettségeinek és jogainak összetettségét, és azt, hogy jobbágy és földesúr tulajdonképpen kölcsönös függőségben éltek. A történész, dokumentumok alapján összeállított tanulmánya a korábbinál hitelesebb képet nyújt a jobbágyság és a jobbágyköltözések helyzetéről a középkori Magyarországon. Ennek megalapozottságát a korabeli gazdasági és jogi háttér alapos ismerete is alátámasztja Gulyás László Szabolcs esetében, aki a közeljövőben remélhetőleg a középkori, erdélyi jobbágyság helyzetével is foglalkozik majd.
Az erdélyiek érdeklődéséhez talán közelebb állt a nyíregyházi történész-tanár új, a középkori Máramaros városfejlődésének szentelt tanulmánykötete. Az egyébként számunkra is kiesebb partiumi régió, hasonlóan más erdélyi területekhez, jórészt a kősó jelenlétének és kitermelésének köszönheti fejlődését. A szerzőtől azt is megtudhatjuk, hogy ez miért is történt némiképp másként, mint például belső Erdély esetében. A kutatói munka nehézségeiről és kihívásairól is szól a történész, aki a nyelv ismeretének hiányában nem vehette igénybe például a román nyelven megírt, a középkori Máramarosra vonatkozó munkák adatait. Végül, természetesen, rákérdeztünk arra is, hogy milyen kutatási tervek foglalkoztatják a középkor szakértőjeként nyilvántartott történészt, Gulyás László Szabolcsot?
d
Riporter: László Tibor
Szerkesztő: laszlot, 2015 április 5, 20:54