Illemtani kiskáték globetrotliknak és kezdőknek
Kína anyácska bekeményít külföldön szalonképtelenkedő gyermekeivel szemben. Az országimázson pöttyöt ejtő globetrotlik két éven át nyilvántartásban maradnak fegyvertényestől. Az intézkedés mögötti megfontolás inkább elrettentés semmint büntetés, különös tekintettel a technikai folyományokat firtató „na és akkor mi van?” kérdés megválaszolatlanságára.
Makacs tény és rideg való viszont, hogy az egyre többet utazó kínai polgárok nem állnak mindig a helyzet magaslatán, függetlenül attól, hogy luxori templomra karistolnak vagy hong-kongi járdára nagydolgoztatják jól sikerült leszármazottaikat. A lista a helyi etikett megsértésétől a köztéri infrastruktúra és történelmi relikviák megsemmisítésén át a tiltott szerencsejátékok vad űzéséig terjed, némi prostitúció-ösztönzéssel fűszerezve.
Kína Országos Idegenforgalmi Hatósága mostantól minden esetre hangyaszorgalommal gyűjtögeti a betyáros polgárpukkasztás aktusait dokumentáló beszámolókat, egyszerű adatközlőktől és nótafáktól, külhoni utazási irodáktól, médiabeszámolókból és úgy általában, ahonnan csak információ jöhet! A célországok illetékesei igyekeznek önerőből is pótolni, amit csak lehet. A thai hatóságok például néhány ezer alkalmazott illemtan-kiskalauzt nyomattak kínaiul, miután bejelentések érkeztek, hogy kínai turisták egy templom előtt szárítgatták alsóneműjüket, lábbal helyezték üzembe egy szentély harangját, illetve nyilvános illemhelyre tértek be futóművük higiéniájáról gondoskodni.
A célországok ugyanakkor maximális tapintattal igyekeznek eljárni, hiszen 2012 óta a kínaiak költenek a legtöbbet utazásra és a járdára könnyebbülő kisdeddel ellentétben, a pénznek nincs szaga!
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2015 április 9, 12:10