Kreatív írás – iskola másként
Az iskola másként hét keretében minden oktatási intézményben történt valami rendhagyó: tanulmányi utak, kirándulások, játszva tanulás. A csíkszeredai Segítő Mária Gimnáziumban például kreatív írás alkotótábort is szerveztek, ahol Váradi Nagy Pál kollégánk járt.
Háromtucat diák és kísérőtanáraik költöztek be két napra egy hargitafürdői panzióba, amelyet a nagy hó miatt jó darabon csak gyalog lehetett megközelíteni. Három műhelyben zajlott tevékenység: líra-, kritika- és próza-írás gyakorlaton vettek részt a tanulók. Műhely szerint kötelező olvasmányból kellett készülniük, majd a műhelyvezető segítségével írniuk valamit, amit a hét végén bemutathattak a gimnáziumi beszámolók keretében. Líra oldalon versek, haikuk születtek, a kritika-műhelyben Balázs Imre József 10 mondatos műfaját gyakorolták a tanárok vezetésével, VNP pedig írói minőségében a próza-műhelyt vezette. Kirándulásra és csillagtúrára is jutott idő, és természetesen arra is, hogy közös felolvasáson próbálgassák szárnyukat a fiatal alkotók. Gazdára talált egy-két jutalom-könyv is. Kiemelkedő tehetségről tanúskodott Princz Barbara novellája – ezt a nevet lehet, hogy fogjuk még hallani irodalmi berkekben.
Az egyik szervezőt, Bogos Róbert magyartanárt arról kérdeztem, miért döntöttek úgy, hogy alkotótáborba viszik a diákjaikat.