Szülők, kirándulók figyelem: veszettség ellen oltják a rókákat!
Június végéig tart a rókák veszettség elleni oltás kampánya, amelyet az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság bonyolít le. Az oltóanyag nem veszélyes az emberre nézve.
Ajánlott elolvasni a településeken kifüggesztett felhívásokat, ezek tartalmáról feltétlenül tájékoztatni kell a gyermekeket, nekik is tudniuk kell, hogy mit tegyenek, ha kapszulás veszettség elleni oltást találnak, vagy elhullt állatra bukkannak. A csalétekbe rejtett védőoltásokat erdészek, állatorvosok helyezik el, illetve repülőgépből szórják ki azokat, hogy olyan területekre is eljuttassák, melyek az ember számára nehezen megközelíthetők.
Ha település határában, vagy kiránduláskor a gyermek talál egy oltás-kapszulát és kíváncsiságból netán, szájába teszi, a gyermeket azonnal sürgősségre kell vinni.
A háziállatokra nézve nem veszélyes az oltás, kutyánál, macskánál legfeljebb hasmenés jelentkezhet, ha megeszi, de azért ajánott az esetről értesíteni az állatorvost, illetve kiránduláskor elővigyázatosnak lenni, és figyelmesebben felügyelni a kutyára.
A Kolozs Megyei Élelmiszer-biztonsági Hatóság irodavezetője, dr. Nagy Imre
Mit tegyünk, ha a ház közelében, vagy a kertben találunk veszettség elleni oltás-kapszulát, olyan helyen, ahol gyermekek szoktak játszani, illetve amely házi kedvencek lakóterülete? Húzzunk műanyag zacskót a kezünkre, azzal fogjuk meg kapszulát, tegyük ugyancsak műanyag zacskóba, később eldobhatjuk az erdőben. Ha a kapszula sérült, szintén műanyag zacskóval védve kezünket, csomagoljuk műanyagba és vigyük be a legközelebbi állatorvosi rendelőbe, polgármesteri hivatalba, vagy a rendőrségre.
Ha településen, kertben elhullt állatra bukkanunk, ne érintsük meg, jelentsük azonnal az legközelebbi állatorvosi rendelőben, a polgármesteri hivatalban, vagy a vadásztársaságnál, hogy a tetemet elszállítsák.
Romániában évente kétszer immunizálják a rókákat, tavasszal és ősszel. A kampányt uniós alapokból finanszírozzák. Az első ilyen akciót négy évvel ezelőtt szervezte meg az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság, azelőtt nem oltották be a veszettség terjesztése szempontjából igen veszélyes rókákat.
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2015 május 7, 11:12