Borászat: vissza a történelmi értékekhez
„Bort iszik a magyar!” – tartja a mondás, és minden jel arra mutat, hogy ez bizony igaz.
A bor hozzátartozik a mai, és hozzátartozott a történelmi Magyarország arculatához, Magyarországot, illetve Erdélyt hagyományos bortermelő országként, vidékként tartják ma is számon. Az említett mondás igazáról tanúskodnak a felmérések eredményei is, ezek szerint a magyarok mintegy kétharmadának van kedvenc bora.
A szomolyai Kaló Imre, a 2011-es Borászok borásza cím tulajdonosa. Május elején járt Erdélyben, vagy inkább ismét járt, ugyanis gyakran szervez, vagy vesz részt erdélyi bortúrákon, amiket „huszárvágtáknak” nevez. Ez alkalommal Kolozsváron és a közeli Magyarfenesen tartott előadással egybekötött borkóstolót.
Kaló Imrét elkísérte a Bakator Zenekar vezetője, Heit Lóránd, aki a borász közbenjárásával két évvel ezelőtt visszatelepítette szülőföldjére, a majdnem végleg kipusztult bakatort, amely valamikor egyike volt a legkiválóbb Kárpát-medencei magyar szőlőfajtáknak. A Bakator Zenekar a Kárpát-medencei hagyományos parasztzenélés és a városias muzsikálás népszerűsítésére és átmentésére törekszik – olvasható az együttes honlapján.
Kaló Imre úgy véli, Erdélynek vissza kell térnie borászati hagyományaihoz. Vallja, hogy a bor nem alkohol, üzenete a mértékletesség. Testi-lelki táplálék, az alap-életkultúra szerves része, mint a gabona.
Kaló Imre szakmája szerint erdész, hogy miként vált elismert borásszá, milyen esélyt ad a valamikor hetedhét országban híres erdélyi boroknak, és, hogy mit tanácsol e nedűt a polcról sietősen leemelő vásárlónak, megtudhatja, ha meghallgatja az interjút.
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2015 május 14, 12:14 / actualizat: 2015 május 14, 17:11