Magyarok az EPOD-on
A Nap Földtudományos Fotója oldalt (Earth Science Picture of the Day, EPOD) térképeztem fel arra keresve a választ, hogy miként szereplünk mi, illetve szomszédaink az amerikai Universities Space Research Association (USRA) a hónap elejéig a NASA-val együttműködve üzemeltetett rovatában. Vagyis hányunknak jutott ki az a nemzetközi elisméres, hogy a nap földtudományos fotósa legyen.
A sajtó általában felfigyel arra, ha valaki a nap fotósa ekkora presztízsű intézményeknél, és cikkezik arról, hogy a szűkebb-nagyobb környezetünkben él valaki, akit APOD-dal (a nap csillagászati fotója) vagy EPOD-dal (a nap földtudományos fotója) tüntettek ki. A EPOD-rovat földtudományi témájába elég sok űrkutatás, illetve asztrofotó is befér, de sok kavicsot, hegyet, vizet, légköroptikai jelenséget ábrázoló fotó is van. 2000 szeptember 8. óta működik és nagyjából naponta frissül.
Ez azt jelenti, hogy nagyjából 5000 ezer cikket kellett átnéznem. Illetve kellett volna, mert a folyamatot egy házi program segítségével gépesítettem és hagytam, hogy a program keresse elő az érdekes cikkeket.
A fellelt fotósokra általában érvényes, hogy szerencsés pillanatban kattintottak, tudták, mit látnak, sokat dolgoztak a fotón és/vagy jó helyen voltak jó időben.
Számomra kellemes meglepetés, hogy a régi fotósok egy részéről is már vagy hallottam, vagy így-úgy ismerőseim. A névsort, a fotók listáját és az adatgyűjtés mikéntjét itt közlöm.
vnp