Szórvány és szórvány és gyöngyhalászat
Az erdélyi szórványvidékeken egyre többen nehezményezik a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) gyöngyhalász-akcióit. Szerdán Kolozsváron tartottak sajtótájékoztatót a Magyar Ifjúsági Értekezlet képviselői, előtérben a medgyesi MADISZ elnökével, aki az ottani helyzetet ismertette. Ott az egyetlen helyi középiskolai magyar osztályát féltik. A NSKI célja ugyanakkor, a román iskolába készülőket magyar iskolába hívni. Lehetnek azonban átfedések, és ez – még ha csak néhány diákról is van szó – ellehetetlenítheti a helyiek terveit.
Puskás Attila, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet referense a Kolozsvári Rádiónak elmondta:
„Ha lenne Medgyesen középiskola, egyértelműen oda kellene menni. Mindig is azt mondtuk, hogy menjenek helyi magyar intézménybe. Itt elsősorban a román oktatásba kényszerülő gyermekek az igazi célpont. Lehetnek átfedések, az több mint valószínű, így van, de a szülőnek joga van úgymond eldönteni, hogy hova adja a gyermekét. Medgyesre visszatérve, természetes: ha van helyben magyar iskola, akkor egyértelmű, menjenek oda. De akkor már elértük a célunkat.”
Dél-Erdélyben, Medgyesen alig hét diák végez magyar iskolát, ők kéne képezzék a helyi középiskola magyar osztályának gerincét. Ilyen alacsony létszámmal aligha tartható fenn a magyar osztály – pedig a következő generációban már több gyerek volna. Balázs Botond, a medgyesi MADISZ elnöke szerint:
„Ugyanazzal az erővel nem lehetne ezeket a gyerekeket meggyőzni, hogy Medgyesen, Besztercén, Nagyenyeden maradjanak? Van lehetőség Medgyesen is tovább tanulni, Besztercén szeptembertől önálló magyar iskolát hoznak létre, és akkor ők csábítják el Székelyudvarhelyre a diákokat. Székelyudvarhelynek ez nem tudom mennyi előnyt jelentene, hogy még tíz diák van a több száz között, számunkra viszont, szórványban ez egy nagyon nagy mínuszt jelentene, azért mert egyszerűen kifogynak a diákok, az értelmiségiek – a jövő – a megyéből, a városból. Szépen lassan kihalásznak bennünket és akkor már tényleg lekapcsolhatjuk a villanyt.”
Szórvány és szórvány között óriási különbség van. Miközben Hunyad megye például az iskolaközpont-módszer zászlóshajója, a sikertörténetként elkönyvelhető dévai Téglás Gábor iskolával, Besztercén csak most jönne létre ilyen oktatási intézmény. Itt diák is lenne hozzá, adott esetben reális veszély lehet ha a diákok Székelyföldre mennek. Medgyesen sokkal bonyolultabba helyzet. Tavaly indult középiskolai osztály a magyar tagozaton, de most őszire már túl kevesen vannak. Alig heten. Jövőre ismét nagyobb létszámú generáció következik – de ha minden egyes diákot egy iskolai osztályba iratnak, másodlagossá válik a diák felkészültsége, felvételin elért eredménye, tulajdonképpeni érdeklődése az adott szak iránt.
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 május 21, 15:01 / actualizat: 2015 május 21, 19:21