Jégverés, felhőszakadás, árhullám – mi jön még?
Hétfő délután két hatalmas jégverés zúdult Szatmár és Szilágy megyére, majd mindkét hullámban felhőszakadás mosta végig ugyanazokat a területeket. Az időjárás enyhülni látszik, de a kárfelmérés még mindig tart. Az általunk szerdán megkeresett Szatmár és Szilágy megyei prefektúra csak csütörtökre ígért összesítést, arra hivatkozva, hogy szerda estig még viharjelzés volt érvényben.
Az úton áll a víz, a kertben nincs virág – parafrazálhatnánk a Neoton dalát – de a helyzet ennél sokkal súlyosabb, elvégre nem csak nyári zápor volt. Mert az úton áll a víz, de a kertekben és főleg a mezőn alig van mivel pótolni a földig letarolt vetést, az iszapban fekvő, lekaszabolt zöldségpalántákat. Az országútról követhető kép siralmas: betört ablakok házakon és autókon, víz alatt álló termőföldek, még be sem fejezett, de máris tönkretett ház-szigetelések, lyukas palatetők, lerepült cserepek. A biztosítók kárfelmérői nem a szokásos egy nap alatt érkeznek, hanem már csak két-három napon belül ígérik, hogy eljönnek helyszínelni azokhoz, akiknek volt biztosításuk.
Az időjárási front a román-magyar-ukrán határtól Szilágy megyéig zúdította a néha tojásnyi jeget. A hármashatár mellett, Kökényesden volt olyan gazda, akinek 10 hektár epresét verte tönkre a jég. S a szomszédos Halmiban is tönkrement a termés egy része, mintegy 600 hektár.
Incze Lajos, Halmi polgármestere
A román-magyar határátkelőhelyet, Petét sem kímélte az időjárás. A községközpontban, Pusztadarócon a vihar levitte a templom fél tetejéről a cserepeket. Ezt már helyreállították, de a kár így is óriási a községben.
Găman Mihály pusztadaróci polgármester
S a jégverés, felhőszakadás után, most az árral kell megküzdeniük részben ugyanazoknak. A vízügyi szakemberek küzdenek az árral, ahol lehet, szükségtározókat vesznek igénybe, amelyekben esetenként több millió köbméter víz is tárolható az ár levonulásáig. Csütörtökön még feszült a helyzet, de amint az ár a síkvidék felé halad, a víz egyre inkább töltések közé szorul, és ez védelmet biztosít – de figyelni kell, nehogy a töltéssel történjen valami.
Atipikus esettel állunk szemben, amikor pár óra alatt 35-40 centiméteres vízszint-emelkedés alakul ki, de gyorsan le is vonul. Magas árhullám, de nincs utánpótlása. Javulás a napokban várható, de az árhullámot le kell vezetni.
Sarmaságon, ahol a vasúti síneket és a közúti forgalmat is veszélyeztette a víz, már elhárult a veszély: a vasúti híd alá beszorult uszadékfák miatt felgyűlt a víz, de már apad. Ha nem lesz csapadék-utánpótlás, a Krasznán legtöbb egy hét alatt, a Berettyón 2-3 nap alatt vonul le az ár. A Körösökön nincs veszély: a nemrég átadott 30-40 millió köbméteres kapacitású tározókkal megoldható a helyzet. Jó hír, hogy az ár nem tarthat sokáig – mondja Pásztor Sándor, volt vízügyi államtitkár.
Pásztor Sándor vízügyi igazgatót Rácz Éva kérdezte
Szerkesztő: racz.eva, 2015 május 27, 19:03 / actualizat: 2015 május 28, 15:01