Jégverés és áradás után: kétségbeesés … és remény
Péntek délig érvényes a riasztás a Kraszna Szatmár megyei szakaszán. De az egész megyében nagyon lassan vonul le a hét eleji esőzések nyomán kialakult árhullám.
A Kraszna széles árterének közepén csörgedezve, általában csak egy kis pataknak tűnik, de minden nagyobb esőzéskor megnövekszik a vízszintje. Csütörtök hajnalban is munkát adott a mentőalakulatoknak. Ezen a részen nincsenek szükségtározók, ahová el lehetne vezetni a hatalmas mennyiségű vizet. Ezért, ahogy az ár vonult, úgy riasztották a Kraszna menti településeket: zsákokat hordani, töltést emelni. Nem csak a katasztrófa-elhárítók, a tűzoltók, a csendőrök, de a lakosság is kivette a részét a munkából.
Altfatter Tamás, Szatmár megye alprefektusa
A természeti csapások által érintett településeken nagyjából lezárult a kárfelmérés. Az egyik település, amely leginkább megszenvedte a hétfő délutáni jégverés-hullámokat, Kökényesd, közvetlenül a román-magyar-ukrán hármashatár mellett. A községben 3300 hektárból 1400-at – a kökényesdi határban – teljesen elvert a jég hétfő délután. Csedreg viszont megúszta.
Kökényesd polgármesterét, Simon Leventét is letaglózta a csapás.
„Az emberek nem ebből éltek: megvan mindenkinek a maga munkahelye, amiből megél. Ez volt az a kiegészítés, amiből kicsit többet vásároltak, házat bővítettek. Hát, idén csak megélnek” –mondja a kökényesdi polgármester.
Ahol a jég után az ár is veszélyeztette a határt, a falut, szintén nagy volt a riadalom. Csakhogy az ár lassacskán levonul, s így az esetleges rémület helyét átveszi a remény. Mint a Kraszna partján fekvő Ákoson is, ahol, amint weboldalunkon láthatták, a patakocska majdnem az útig ért szerda délben. Igaz, egy éjszakájuk s egy napjuk ráment, de már nincs baj sem Ákoson, sem a szomszédos községekben – nyugtat meg Geréb Miklós polgármester, akinek említettem, hogy tegnap arra jártam, s eléggé ijesztő volt a vízszint.
Geréb Miklós, Ákos polgármestere. Riporter Rácz Éva
„Kinn voltunk mi is, emberekkel, gépekkel, homokzsákokat pakoltunk. Szerencsére, mivel idejében nekifogtunk, nem lett kárunk. Sikerült megmenteni. Most már a Kraszna másfél-két méterrel leapadt” – mondja Ákos polgármestere.
Bihar megyében az elmúlt három évben átadott szükségtározókban több millió köbméter vizet táraztak ideiglenesen, ami elhárította a veszély nagyobb részét, nem is volt veszélyben emberélet – nyilatkozta rádiónknak Delorean Gyula alprefektus.
Szilágy megyében 29 közigazgatási egységben, 73 településen keletkeztek károk. Megrongálódott 1350 ház és 1100 melléképület. Víz alá került 62 km községi és 25 km megyei út. Használhatatlanná vált több, mint 800 kút, s a víz több mint 10 ezer hektár mezőgazdasági területet öntött el – sorolta a károkat Szilágyi Róbert, Szilágy megye alprefektusa, hozzátéve, hogy csütörtökön elállt az esőzés.
Az árhullám lassan átvonul Magyarországra. A környéken élőknek nagyon jó hír, hogy Pásztor Sándor, volt vízügyi államtitkártól kapott információink szerint sehol nem várható újabb áradás Szatmár, Szilágy, Bihar, Máramaros vagy Kolozs megyében.
Szerkesztő: racz.eva, 2015 május 29, 11:56 / actualizat: 2015 május 29, 16:53