A döglött bálna az uralkodót illeti meg – a brit jogalkotás gyöngyszemei
Már csak néhányat alszunk és itt a Magna Charta születésnapja! A nyolcszázadik.
Egész Nagy-Britannia készül rá, legalábbis azok, akik korukból vagy konzervatív neveltetésükből kifolyólag tanultak történelmet és emlékeznek nagy pillanataira.
A megemlékezés egyik népszerű mozzanata a nemzeti jogalkotás patinás és újabb keletű, legalkalmazhatatlanabb gyöngyszemeinek felidézése a „mi lenne, ha betartatnák?” felvetés jegyében.
Toplista is készült, tízes, meg tizenkettes, hogy az angolszász hagyományoknak is megadassék, ami a királyé!
Az átlagbrit kedvencének az az 1872-es kocsma-engedélyezési törvény bizonyult, amely bűncselekménynek minősíti a lokálban tanúsított illumináltságot. Mármint állapotice…Fontos tudnivaló, hogy a korlátozás betartatása a kocsma tulajdonosára hárult és elvben hárul ma is, hiszen a jogszabály érvényben leledzik!
Ugyancsak tilos deszkát hordozni a gyalogos és járműforgalomra szánt kövezeten, továbbá sárkányt eregetni és szőnyeget porolni az utcán. A jogalkotó méltányossági okokból engedélyezte ugyanakkor a lábtörlő kirázását vagy -porolását, feltéve, hogy erre reggel 8 óra előtt kerül sor.
Disznóólat sem húzhatunk házunk elé, amennyiben nem álcázzuk illendően! Hogy az álcázás csupán a látványra vonatkozik vagy az olfaktív hatásokat is magában foglalja, az mindazonáltal nem teljesen világos…
Fontos tudni azt is, hogy törvényt sért, aki páncélban lépne be a Parlament valamelyik házába, ha meg úgy döntenénk, hogy ezen helyiségek valamelyikében halálozunk el, jogi helyzetünk kimondottan tarthatatlanná válna!
Lényeges tudnivaló a méltán egyre népszerűbb brit tengerpart szerelmeseinek: a fövenyen lelt döglött bálna, tokhal 1322 óta az uralkodó tulajdonának számít! Ne próbáljuk tehát hazahozni, legbiztosabb, ha felvesszük a kapcsolatot őfelségével, a királynővel, esetleg Fülöp herceggel, tisztázandó, hogy nekik mikor lenne alkalmas! Biztosan örvendenek majd, mi meg ha le is mondunk egy szuvenírről, maradandó élménnyel leszünk gazdagabbak!
No és ha már itt tartunk: a lazacokkal szemben se vetemedjünk félreérthetőségekre! Az 1986-os Lazactörvény világosan leszögezi, hogy ezen vándorkopoltyúsokat tilos gyanús körülmények között kezelni! Whatever this may mean…
Nem árt számolni azzal, hogy a britek egyre nagyobb fenntartással kezelik a bevándorlókat, lett légyen szó emberekről vagy krumpliról! Egy 2004-ben keltezett törvény szerint senki emberfia nem importálhat a ködös Albionba olyan burgonyát, melyről tudván tudja, vagy okkal gyanítja, hogy az Lengyelországból származik!
Persze mi, hétköznapi kelet-európai halandók leggyakrabban csak Londonig jutunk el a fapadossal! Ott első megközelítésben tökéletesen elegendő három dologra odafigyelni:
Ha tudjuk, hogy pestisben szenvedünk, ne szálljunk buszra, amennyiben biciklivel járnánk a metropolist, ne feledkezzünk meg a folyamatos csengetésről, ha viszont kedves partnerünkkel a motorkerékpárt választanánk, ne ezen szeretkezzünk!
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2015 június 3, 13:31