Romániai felsőoktatási tehetséggondozó fórum
A tehetséggondozásról írt alá egyezményt öt évvel ezelőtt a kolozsvári Protestáns Teológián a Magyar Rektori Konferencia, a Babes-Bolyai Tudományegyetem, a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet és az Országos Magyar Diákszövetség. Június 10-11.-én fórumot tartottak az eddig elért eredményekről és tervekről.
A magyarországi Országos Tudományos Diákköri Tanács általános elnöke, Weiszburg Tamás szerint a tehetséggondozás kulcsfontosságú a felsőoktatásban.
„Az elmúlt két napban áttekintettük, hogy mit értünk el. Azt gondolom, hogy nagyon komoly munkát végeztek az itteni kollégák, őszinte tisztelettel adózunk a műhelymunkának, amely mostanra mindenhol kialakult. Megpróbáltuk meghatározni, hogy mik az elkövetkező 5-8 évre a feladatok. Nagyon komoly viták, nézetkülönbségek is voltak, de ez biztató, mivel mindenki jót akar. Hiszem azt, hogy meg fogják találni a kollégák a megoldásokat, hogy jövő tavasszal, amikor megújítjuk a szerződést, legalább ennyire eredményesen határozza meg a feladatokat.”
A konferencián természetesen részt vett a Babes-Bolyai Tudományegyetem is. Soós Anna rektor-helyettes elmondta, hogy az intézmény számára elsődleges fontosságú a tehetséggondozás.
„Örömmel csatlakozunk minden olyan mozgalomhoz, ahol a tehetségekről van szó. Tesszük ezt a BBTE és a háttérintézmények, a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet nevében is. Úgy látjuk, hogy a tehetséggondozási rendszer jól működik. Nyilván finom hangolásokra a továbbiakban is szükség van. Az, hogy jól működik, a két nap során bemutatott eredmények a bizonyítékok, hisz a munka folyik év során, és kicsúcsosodik a konferenciákon. Nemrég zárult a magyarországi Országos Diákköri Konferencia, ahol egyetemünk igen jó eredményeket ért el, felsorakozott a magyarországi nagy egyetemek sorába.”
Arról, hogy mi változott az elmúlt két évtizedben és mire kell figyelni – a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, Dávid László beszélt.
„Létrejöttek olyan magyar egyetemek, entitások, amelyek a működésük alapján bebizonyítják, hogy ők is hozzájárulnak az erdélyi magyar értelmiség képzéséhez, és náluk is szükség van tehetséggondozásra. De azt figyelembe kell venni, hogy az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia nagyon heterogén közeget kell, hogy megszólítson. Olyan hallgatókat is el kell érniük, akik nem anyanyelven tanulnak, nem kis számban. Úgy kell átalakítani, akár picivel többet tenni, mint a finomhangolás, hogy megkapjuk a biztonságos és jó együttműködésnek a feltételét. Úgy éreztem, hogy jó szakmai vita zajlott, érvek hangzottak el, és közösen előre tudtunk lépni.”
Deák Gyöngyi összeállítása
Szerkesztő: deak.gyongyi, 2015 június 11, 21:42