Sajtos rakott karalábé
A karalábé eredete nem ismert, feltételezések alapján Észak-Európában termesztették először. A XVI. században eljutott Észak-Indiába is. Ott elég hamar meghonosodott és a gasztronómia szerves részévé vált. A karalábé lassan megjelent Afrikában, a Közel-Keleten, valamint Kínában és más kelet-ázsiai országokban is. Amerikába viszonylag későn jutott el, és a mai napig nem vált igazán hétköznapi zöldséggé, annak ellenére, hogy nagyon egészséges alapanyag. Alacsony a kalóriatartalma, gazdag rostokban. Sok C-vitamint és a káliumot tartalmaz. Található benne omega-3 és -6 zsírsav, valamint szelén, nátrium, mangán, réz, vas, kalcium, foszfor. A karalábé könnyen és sokféleképpen készíthető el el. A levele is felhasználható, nagyon jól lehet bele tölteni, akárcsak a szőlőlevélbe.
Most pedig lássuk, hogyan készül a sajtos rakott karalábé. Hozzávalók: fél kiló darált hús (tetszés szerint disznó vagy szárnyashús), 4 karalábé, 1 csokor újhagyma, 1 kötés petrezselyem, 15-20 deka sajt, tejszín vagy tejföl, só, bors.
Elkészítése: a felkarikázott újhagymát olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a darált húst. Sózzuk, borsozzuk. A karalábé leveleit és a zöldpetrezselymet is felaprítjuk, és a húshoz adjuk. Közben a karalábékat vékonyra szeleteljük. Egy jénai tál alját olajjal vagy vajjal megkenjük, és elkezdjük a rétegezést: legalul karalábé kerüljön, ezt kissé megsózzuk, borsozzuk. Megszórjuk vékonyan reszelt sajttal, majd darált húst teszünk rá. Ezután ismét karalábé, sajt, hús következik, mindaddig míg a hozzávalók el nem fogynak. Legfelül karalábé kerüljön, amelyet tejszínnel vagy tejföllel locsolunk meg. A rakott karalábét 180-ra előmelegített sütőben körülbelül háromnegyed óráig sütjük. Az utolsó 15 percben tehetünk még egy kevés sajtot rá, és pirulásig tovább sütjük. Jó étvágyat kívánok!
Deák Gyöngyi
Szerkesztő: deak.gyongyi, 2015 június 17, 14:47