Madarat tolláról, vércsét jeladójáról
Idén július közepétől októberig folytatódik a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület gyűrűzőtábora a Fekete-tenger partján lévő Chituc-turzáson. A táborban a szakemberek összesen 100 madárfaj 12877 egyedét jelölték meg. Idén folytatni szeretnék a gyűrűzést, és ehhez lelkes gyűrűzők és önkéntesek segítségére is számítanak. Erről – és egyéb madarakat érintő kérdésekről – beszélgettünk a Hangolóban Marton Attila biológussal.
Beszélgetés közben az is kiderült: a szakemberek sem tudják, miért, de idén megkésett a fecskék költése, és ez azt jelzi előre, hogy vonuláskor sok lesz a még nem elég erős, valószínűleg elhulló egyed – mondja a szakember.
Van néhány faj, amely jelen volt a táborban szinte elejétől végéig. Kék cinegéből volt a legtöbb befogva, kb. 1800 egyed; miattuk az első ellenőrzés után össze kellett zárni a hálókat, mert nem bírták a gyűrűzők. Voltak nagyon sok kis légykapó is, úgy 1400 – róluk azt érdemes tudni, hogy Natura 2000-es jelölő faj, általában védetté nyilvánítják a költőterületeit. Ezen kívül, fitiszfüzikéből és tövisszúró gébicsből is majdnem ezer-ezer egyedet sikerült meggyűrűzni. Reméljük, idén lesznek már visszatérő madaraink is.
Kérdezett: Rácz Éva
A gyűrűzőtáborban az önkéntesek általában egy hetet (a lelkesebbek kettőt, de akár többet is) töltenek el, igaz, ők csak felügyelet alatt gyűrűzhetnek. Feladatuk a hálók ellenőrzése, az időjárás megfigyelése. Ha a hőmérséklet 30 fok fölé emelkedik, ha nagyon erős a szél, ha esik az eső, illetve ha túl sok madár jön egyszerre, akkor le kell szedni a mintegy két és fél méter magas hálókat.
A tábor idén július 12-én indul, és október végéig fog tartani. Amennyiben bárki gyűrűzőként vagy önkéntesként részt szeretne venni a táborban, kérjük vegye fel a kapcsolatot Marton Attilával az attila.marton@milvus.ro címen.
A madarászok egyébként azt is követhetik a világhálón, hogy hol járnak azok a kékvércsék, amelyekre „kis hátizsákban” jeladót pakoltak fel, persze csak akkorát, hogy a madarat ne zavarja.
Nem csak azt tudjuk, hogy hol jár a madár, hanem azt is, hogy például hány fok a testhőmérséklete abban a pillanatban.
S ha valaki nem tudná, honnan kapta a nevét a tövisszúró gébics, elmondjuk: áldozatait „karóba húzza” nehezebb időkre. Ezt is most tanultuk!
Szerkesztő: racz.eva, 2015 június 26, 12:54 / actualizat: 2015 augusztus 26, 16:37