Gyöngyhalászat, avagy ahogyan Szász Jenő látja a szórványoktatást
Szórványoktatásról beszéltek a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) munkatársai Kolozsváron. Szász Jenő, az NSKI elnöke első ízben beszélt erről, mióta a sajtó beszámolt róla, hogy ingyen bentlakás és ösztöndíj felajánlásával Székelyudvarhelyre csábítják a szórványban tanuló diákokat.
A program Gyöngyhalászat néven vált ismertté. Több erdélyi szórványiskola képviselője jelezte: félő, hogy amennyiben akár csak néhány diák is udvarhelyi iskolát választ, a megszűnés szélére kerülnek a helyi intézmények. Az NSKI munkatársai ezzel szemben jelezték: ajánlatuk azoknak szól, akik román iskolába készülnek, önerőből nem áll módjukba magyar iskolát választani, bentlakást, ingázást fizetni.
Az erdélyi szórványban minden helyzet egyedi, sajátos gondokkal küszködnek a közösségek. Miközben Besztercén csodával határos módon magyar iskolaközpontot sikerült létrehozni, a Szeben megyei Medgyesen ősztől nem lesz gyermek a középiskola kilencedik osztályába. Az itteniek mégis sérelmezik az udvarhelyi ösztöndíjakat. A kolozsvári pódium-beszélgetésen Szász Jenő elmondta: az NSKI mintaprogramja keretében mindössze kilenc ösztöndíjat adtak ki, ebből ötöt a Brassó megyei Zajzoni Rab István iskola diákjai kaptak – így jött ki az osztály indításához szükséges létszám. Négy diák tanul Székelyudvarhelyen.
„Akik felháborító módon a hírt közzé tették, azok szándékosan, támadó jelleggel, a mi megkérdezésünk nélkül félreverték a harangokat. (…) Elsősorban azoknak kívántunk, még a mintaprogramban is lehetőséget kínálni, akik egyébként, ennek hiányában román iskolába kényszerültek volna.”
A Gyöngyhalászat néven ismertté vált ösztöndíjprogram kapcsán a kolozsvári találkozón fény derült arra, hogy a medgyesiek felháborodását nem értik az NSKI munkatársai. Szerintük az ottani középiskolai magyar oktatás esetleges megszűnésének okát az elmúlt huszonöt évben kell keresni.
A Besztercén ősztől induló magyar iskolát – lehetőségeikhez mérten támogatni szeretnék.
Fehér megyében már tavaly egyezség született nagyenyedi Bethlen Gábor kollégium vezetősége és az NSKI munkatársai között, hogy csupán azoknak a diákoknak ajánlanak ösztöndíjat, akik olyan szakirányt választanának, amilyen nincs Enyeden.
A hangzó változat
kolozsvári rádió
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 június 29, 06:58 / actualizat: 2015 június 29, 15:55