Egy és, két és, há’ és, négy és – tánclépésben a Passeggióval
Létezik egy táncegyüttes Kolozsváron, a Passeggio, amely valamiben egyedi az országban: barokk táncokat ad elő. Emellett középkori, reneszánsz és XIX. századi táncokat is bemutat. Július 10-én a Brassói Régi Tánc Fesztiválon lép fel.
„Nem vagyunk profi táncosok, hiszen nem ez a szakmánk. Ha azok lennénk, valószínűleg nem táncolnánk ekkora örömmel. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy nem törekszünk a tökéletességre… Több száz éves tánclépéseket, koreográfiákat fejtünk meg” – vall magáról az együttes honlapján.
A csoport vezetője, Juhász Csilla koreográfus-tánctanár 21 éve lelkes megfejtője és népszerűsítője a korabeli táncoknak, líceumi tanulóként tagja volt az Amaryllis reneszánsz zene- és táncegyüttesnek, amelyből kivált a Passamezzo csoport. Ez utóbbi 2009 óta Passegio néven lép fel, középkori, reneszánsz, barokk, illetve XIX. századi táncokat mutat be. A videó korában kézenfekvő a táncok rögzítése, a korabeli táncokat azonban nehéz rekonstruálni. Középkori táncok pontos leírásáról nincs tudomásunk, a Saltarello la Regina kivételével, ezért a koreográfus, a táncos festmények alapján „fejti meg” a több száz évvel ezelőtti tánclépések titkát – mondja Juhász Csilla.
A Passeggio, kisebb események kivételével, többnyire élő zene kíséretében varázsolja a nézők elé letűnt korok táncmulatságainak hangulatát. A nagy tömegeket vonzó fesztiválok mellett fellépnek a manapság nagy divatját élő tematikus vállalti elő-szilveszteri bulikon, ahol többnyire Velence, a reneszánsz a téma, vagy valamely korabeli uralkodó, szerepelnek esküvőkön, kastélynapokon. Magától adódik a kérdés, hogy meg lehet-e ebből élni, vagy inkább hobbi, elhivatottság a tánc az együttes tagjainak. Juhász Csilla válasza egyértelmű, számára több mint hobbi, de az együttes többi tagja is az ügy iránti lelkesedésből vállalja, hogy munka, család, egyetem mellett, szabadidejében, akár több estét is egy héten a táncpróbára szánjon.
Az együttes korhű jelmezekben lép fel, a ruhák elragadóan bájosak, legalábbis női szemmel, színesek, díszesek – kislány korában, de nemcsak, minden nő álmodozott már arról, hogy egy ilyen „vár-úrnői”, „hercegnői” ruhát magára öltsön. Juhász Csilla elmondta, a jelmezeket az együttes tagjai együtt tervezik, majd mindenki kiválasztja a számára megfelelő szabásmintát, színt. Gondot jelent viszont a kellékek beszerzése, a gyöngyök, fűzők, csipkék vásárlása, ilyesmit ritkán lelni manapság a boltokban, az utóbbi időben ezért gyakran interneten vásárolnak, távolabbról rendelik meg a portékát. Ami a táncokat illeti, Juhász Csilla koreográfus-tánctanár szerint a legnehezebbek a XV. századi, Mátyás-korabeli táncok, mivel egy tánc alatt többször is ritmusváltás történik, ezért a táncosnak nagyon résen kell lennie, a zenészek pedig nagyon kell, hogy figyeljenek, mekkora szüntet hagynak az ütemek között. Mi a kedvenc tánca? – kérdeztem végül.
„Nincs olyan, hogy kedvenc tánc, inkább olyan van, hogy ki a biztos partner, mert, ha olyan partnerekkel járod, vagy olyan táncosok vesznek körül, kik a legegyszerűbb lépéseket is szívesen, jókedvűen táncolják, akkor mindenképpen öröm táncolni” – jött a válasz.
Hallgassa meg az interjút!
Juhász Csilla, mintegy ajánlóként még hozzátette, a reneszánsz táncoknak nincs koruk, táncolhatják gyerekek és 80 évesek is. Bárki kipróbálhatja, tessék, csak bátran!
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2015 július 3, 12:41 / actualizat: 2015 július 3, 16:36