Egyszer volt Korondon Hello Kitty-vásár?
Nagy felháborodást váltott ki az elmúlt napokban a közösségi oldalakon egy korondi tányér, amelyen hagyományos virágmintás keretben, egy rajzfilmfigura díszeleg. Utánajártunk, hogyan bukkantak rá, s mit gondolnak a helyiek.
Gyerekszobába kérték
Az, hogy Korondon eddig is árultak egyebet, mint hagyományos népi termékeket, már eleve sok mindenkit zavart, de a Hello Kitty-s tányér nagyon kiverte a biztosítékot a Facebook-hozzászólók körében. Úgy kezdődött, hogy valaki meglátta, lefotózta a tányért, s feltette a közösségi oldalra – akkor vette észre Bartos Tünde néprajzos, bútorfestő is. Ők éppen azon dolgoznak, hogy a népi tárgyak mindennapi, újszerű használatát a jó ízlés keretein belül népszerűsítsék. Udvarhelyről Korondra mentek, megkeresték, s megtalálták az ominózus tányért. Készítője elmesélte, hogy gyerekszobába kérték, volt még más mesefigurás is. Bartos Tünde szerint ennek nyomán nem szabad azt gondolni, hogy ez divat lett Korondon, inkább ez volt a kivétel. Ugyanakkor reméli, hogy ez után a vásárlók sem az ilyet fogják keresni.
A piros tulipán felszállott a leves tetejére
Páll Ágoston, a Korondi Fazekasok Szövetségének tiszteletbeli elnöke szerint volt már hasonló ezelőtt is. Ízesen meséli, hogy a hetvenes években is került ki olyan tányér Korondról, amit a vásárló hazavitt, belemerte a levest, a tányér festése pedig, „a piros tulipán felszállott a leves tetejére”. Szerinte ha a turista „nem veszi meg a hülyeséget”, több ilyen nem lesz. Ha azonban veszik, biztos lesz még.
Forrai Szerénke összeállítása
Olyantól vásároljon, aki rá meri írni a nevét
A Hello Kitty-s tányértól a vásár még nem dől össze, helyreigazodik a dolog. Akad ennél rosszabb dolog is Korondon – véli Józsa László, az „Életfa” Korondi Fazekasok Szövetsége elnöke. Beszélni fognak a híressé vált tányér készítőjével, de megakadályozni nem tudják az ilyesmit. Piacgazdaság van, mindenki azt készít amit akar, vagy amit megvásárolnak. Az út mentén az üzletekben a korondi termékek mellett olyat is forgalmaznak az árusok, amire igény van. A fazekas szövetség azonban a hagyományokra épít, ez benne van az alapszabályzatban is, de nem mindenki tag, a szakmai szervezet azt nem vállalhatja, hogy mások munkájába beleszól, vagy ellenőrzi a termékeket.
Józsa László szerint vannak UNESCO nagydíjas mesterek is, akik olyan kerámiát készítenek, amelyre egész Erdély büszke lehet. A vásárló is kéne vegye a fáradtságot, hogy megkeresse a mestereket, s olyantól vásároljon, aki rá meri írni a nevét. Aki leszáll a buszról, s megveszi az első dolgot ami a kezébe akad, azzal szembesülhet, hogy „valami kínait” vett.
kolozsvári rádió
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 július 6, 05:52 / actualizat: 2015 július 7, 16:21