Gyalog Londonba – Bartha Ernő, az Időspirál Don Quijote-ja
Gyalog megy Londonba a művész, hogy szobrát a közöny fogságából kiszabadítsa. A Kolozsvárhoz közeli Magyarfenesen található az Arkhai Szoborpark, amelyet Bartha Ernő szobrász, képzőművész hozott létre, a fenyves alatt. A park monumentális szénaszobraival egyedülálló a világon. Bartha Ernő három organikus szobra jelenleg Londonban található, a művész most gyalog indul útnak, hogy alkotásaira felhívja a figyelmet, hogy tervéhez támogatókat szerezzen.
A szoborpark vasárnap ünnepelte megnyitásának első évfordulóját. A délutáni perzselő napsütésben, a fenyves alatti természetes amfiteatrumban, az óriás szénaszobrok árnyékban heverészett a közönség, népdalokat hallgatott Gorzó Boglárkától, komoly zenét Márkos Albert hegedű- és Kostyák Előd csellóművész előadásában, tapsolt Homonnai Varga András flamenco gitárosnak és a gyermekrajzverseny nyerteseinek.
Bartha Ernő három szénaszobra három évvel ezelőtt kelt útra.
Százharminc pályázat közül választották ki a Természet a városban projekt részét képező alkotásokat, hogy kiállítsák a londoni olimpia alkalmából rendezett kulturális olimpián. Három hónap alatt kellett elkészülniük, szállítani sem volt könnyű az alkotásokat. Az Időspirált a Pleasure Gardensben, a másik kettőt a Viktória Park taván helyezték el. Bartha Ernő vasárnap az ünnepségen bejelentette, gyalogosan nekivág és felkeresi szobrait Londonban. Mint mondta, szamárháton is mehetne, de félő, hogy uniós közlekedési szabályok közepette a magyar határig sem érne el.
„Az Időspirál organikus, monumentális szobor, ha elhaladsz alatta, egykori olimpiák hangulatát idézi fel, híres eredményeket, több száz kommentárt lehet visszahallgatni. Az alkotást a Román Kulturális Intézet finanszírozta, jelenleg bezárva található a Pleasure Gardens szellemparkban, ennek „kiszabadítására” indulok gyalog Londonba. A másik két alkotáson, a Viktória Park taván lévőkön, habár nagyon sokan megnézik, fotózzák, sosem volt feltüntetve, ki az alkotója, milyen projekt keretében készült, mikor fel kellett volna, hogy kerüljön a hab a tortára, csak kipipálták, mint letudott eseményt. Az eltelt három év alatt megérlelődött bennem az elhatározás, hogy felkerekedjek, és rendezzem alkotásaim sorsát” – mondta Bartha Ernő.
A szoborpark egy éve nyitott a látogatók előtt. Itt a természet, az ember és a művészet csodálatos, ritkán tapasztalt harmóniában él együtt. Bartha Ernő egy összművészeti kultúrközpontot alapítana a fenyves aljában. Három szintes a szoborpark, egy természetes amfiteatrumot alkot, olyan akusztikával, mint görög elődei, mondja Bartha Ernő. Szeretne itt létrehozni egy alkotóműhelyt, ahol több művész tud dolgozni egy időben, egy multifunkcionális teret, ahol kortárs alkotók állíthatnánk ki, koncerteket, előadásokat lehetne tartani.
„Öt év barátkozás kellett, hogy megszokjam ezt a helyet, hogy kölcsönösen elfogadjuk egymást, öt év barátkozás után kezdtem el a területet rendezni, alakítani, de most úgy érzem, hogy ez az otthonom. Most kikerültem a városból, pedig a város egyik utcájából a másikba sem tudtam volna elköltözni, a Törökvágás volt az Isten, úgy látszik hosszú évekre volt szükségem, hogy visszakerüljek oda, ahonnan elindultam, abba a paradicsomi állapotba, amit gyermekkoromban is megtapasztaltam” – vallja Bartha Ernő.
Bartha Ernő
A szoborparkban megtartott ünnepségen részt vevőknek még egy meglepetésben volt részük. Bartha Ernő első alkalommal adta át az Arkhai Szoborpark-díjat. A művész egyik kisplasztikáját elismerésként Madaras Péter állatorvos kapta, aki láthatóan meglepődött. Elmondta, természetes, hogy támogatta Bartha Ernő projektjeit, hisz otthon érzi magát a parkban, olyan hely ez, amely mindenkit befogad.
Madaras Péter
Madaras Péter úgy érzi, hogy a díjjal feladatot kapott, a jövőben még inkább támogatnia kell a szoborpark-tervet. Szerinte a mai társadalomban újra nagy szerep hárul a nemes célokat támogató mecenatúrának.
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2015 július 6, 21:41 / actualizat: 2015 július 7, 14:44