Mentőt hívni is tudni kell!
Bármikor megtörténhet, hogy eszméletlen embert találunk, akár utcán, akár otthonában. Nagyon fontos ilyenkor, hogy megőrizzük hidegvérünket, és mielőtt mentőért telefonálunk, lehetőleg alaposan figyeljük meg a részleteket.
– Miről kell tájékoztatnunk a mentőt? –kérdezte dr.Bakos Katalin általános orvostól Juhász Éva.
„Egy eszméletlen beteg esetében, amit közölni fogunk a mentőszolgálattal, azok nagyon hasznos és fontos információk lehetnek, de arra nagyon kell figyelni, hogy pontosak legyenek. Tehát, amit közlünk, azért vállaljuk a felelősséget. A helyszínt, ahol vagyunk, pontosan jelöljük meg, ez nagyon fontos. Az egészségkárosodás jellegéről számoljunk be. Mi lehet? Eszméletlenül találtuk, de vannak például külsérülési nyomok rajta, észrevehetjük, hogy egy végtag természetellenes állapotban áll, hogy az illetőnek esetleg nyílt törése van, netán a füléből vér folyik, szövethiány van rajta, végtaghiány – ezeket mind észrevehetjük,és közölhetjük a mentőszolgálattal. Ha a beteg ismerős vagy családtag, akkor konkrét adatokkal, akár pontos diagnózissal is szolgálhatunk vele kapcsolatban, amennyiben ismerjük kórtörténetét.”
– Balesetnél mivel bővülhet még a lista?
„Ha balesetet jelentünk be – lehet gázolás, áramütés, magasból való leesés vagy gázmérgezés – ezeket nagyon fontos közölni, mert ilyenkor másfajta lesz az ellátás, ugyanis a központi hivataltól értesítik a tűzoltóságot, a rohammentőt, a rendőrséget, ha szükséges, tehát minden egyszerre történik. Előfordulhat, hogy valaki terhes, és megindul a koraszülés,vagy maga a szülés, netán abortusz történik – akkor is nagyon fontos jelenteni, amit látunk. Nyílván a kiszálló mentőcsoport fogja majd a pontos diagnózist fölállítani, illetve az ellátási tervet összeállítani, de nagyon fontos, hogy – amennyire lehetséges – pontos információkkal érkezzen, mert lényeges lehet a beteg élete mentése szempontjából is.”
Szerkesztő: juhaszeva, 2015 július 24, 22:38 / actualizat: 2015 július 28, 16:02