Mi legyen a hatszáz erdélyi kastéllyal?
Erdélyben több mint hatszáz kastély és kúria van, állami, önkormányzati vagy magántulajdonban, romos állapotban vagy frissen felújítva. Valószínű, hogy a kastélyok képviselik Erdély legszámottevőbb épített kulturális örökségét, viszont a bennük rejlő lehetőséget nem használjuk ki kellő mértékben.
A kolozsvári PONT Csoport néhány éve egy átfogó stratégiai folyamatot indított, augusztus 17-én nagyszabású konferenciát szerveznek Kolozsváron, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen. Szó lesz műemlék-helyreállításról, a kastélyok modern kultuszáról, a kastélykertek revitalizációjáról, turizmusról, vidékfejlesztésről, és a kastélyokat érintő jogrendszer útvesztőiről.
“Sokszor a kastély és kastélykert a legjobb nyílt terepet jelenti az illető településen. Olaszteleken például a Daniel kastélyban uniós támogatásból panziót alakítottak ki a kastélyban, viszont a tulajdonosok rájöttek, hogy ez nemcsak gazdasági intézményként kellene működjön, hanem a helyi közösséggel is interakcionálnia kell, ezért most már sok éve az olaszteleki falunapok a kastélykertben valósulnak meg.”-mondta a Hangolóban Farkas András, a PONT Csoport munkatársa.
Szerencsére vannak pozitív példák, de a sok száz kastély nagy hányada sajnos romlófélben van, helyzete tisztázatlan, sokszor úgy bújik meg egy-egy településen, hogy a helyieken kívül senki nem tud a létezéséről. Először is tehát fel kell térképezni a kastélyokat, dokumentálni a történetüket (hogy mikori az épület, kié volt stb.).
“Ezek a kastélyok nem köztulajdont képeznek, hanem tulajdonosaik vannak, fontos lenne, hogy velük együtt gondolkozzunk ebben a kérdésben. Nekünk külön arra sincs jogunk, hogy egy táblát kitegyünk oda, mi azt tehetjük meg, hogy online eszközöket dolgozunk ki – telefonos applikációt, weboldalt amin GPS koordináták vannak –, de a helyszínen mi nem avatkozhatunk be. Ám a tulajdonosok beleegyezésével valóban el lehet kezdeni a táblát kitenni, a kertet rendbe rakni, kerítéssel körbevenni. “-mondta Farkas András.
A PONT Csoport munkatársai remélik, hogy a helyiek is segítenek majd a munkában, így remélhetőleg öt vagy tíz év múlva legalább harminc kastélynál sikerül maradandó eredményt elérni, s ötven év múlva Erdély talán a felújított kastélyok földje lesz.
Kádár Petrával és Farkas Andrással Forrai Szerénke beszélgetett
Szerkesztő: forrai.szerenke, 2015 augusztus 13, 12:08