Ringli.Spíl a New York Szállóban – 38-an körbe-körbe
Egy történettel kezdem: péntek van, az Origo Egyesület sajtótájékoztatójára érkezem a kolozsvári New York Szállóba. Még van pár perc, kint álldogálok. Három román turista keveredik a helyszínre. Belépnek a lepusztult épületbe, és egyikük keresztet vet. Azt hitte, pusztulni hagyott templomban van. Hát ilyen szép tereink vannak nekünk, amelyek – ha a helyzet nem változik, – egyszer a fejünkre omlanak.
Paradox módon – mondják a szervezők, – a rosszban van valami jó is: ha nem újítják fel a New York Szállót, a Kolozsvári Magyar Napok alatt bevehetik azt a képzőművészek. Itt az esti sör vagy fröccs is istenien csúszik, főleg jó zene társaságában.
Három évvel ezelőtt 11-en, idén már 38-an vesznek részt a Mimesis Fesztiválon, amely ezúttal a „ringlispíl” fogalomra épít, mottója: „Állítsátok meg a világot, ki akarok szállni!”
Ehhez írt inspiráló/provokatív/elgondolkodtató szöveget Szántai János.
Ringli. Spíl.
Mottó: Állítsátok meg a világot, ki akarok szállni!A Mimesis Fesztivál idei kulcsszava a ringlispíl. A szó jelentése: egy vidámparkokban, vásárokban használatos szórakoztató játékszer. A szerkezet egy függőleges tengely körül forgó emelvény, melyre láncos üléseket vagy falovakat, kocsikat szerelnek.
Az átszerkesztett kifejezés tartalmazza a „kör” és a „spíl”, avagy „játék” fogalmakat. A fesztivál szervezői e kulcsszavak előhívásával a következő jelenségeket kívánják problematizálni.
a. Az egyén, nagyobb léptékben a közösség futja saját köreit a társadalmon belül. Néhány példa a körökre: a hagyományok köre, a megemlékezések köre, a megmaradás köre, az identitás köre, és a sor folytatható. Megannyi ringlispíl, amelyre az egyén, a közösség felül, és amint a szerkezet működésbe lendül, a rajta ülő fokozatosan elveszti reflexiós készségét a körforgás közepette.
tereket hódítson meg a maga számára, ahol a játék mb. A történelmi, társadalmi, gazdasági, interperszonális körülmények és függések hálójában az egyén, a közösség gyakran anélkül játszik, hogy játszani szeretne. Így válik a pozitív előjelű játék negatív konnotációkkal terhes játszmává. Azért játszmázunk, mert a ringlispílen kívül látszólag nincs más tere a játéknak.
A fesztivál mottója lehetséges válaszokat ajánl a résztvevő képzőművészek számára. Milyen módszerek kínálkoznak az egyén, a közösség számára, hogy a ringlispíl körkörös játszmáit „kijátssza”, és új, vagy kevésbé nagyratörő kifejezéssel élve, más tereket hódítson meg a maga számára, ahol a játék mentes a játszmáktól és a köröktől.
És most erről mond részleteket Szántai János író, újságíró stb.
A koncepció után derítsük ki, mit láthatunk hétfő (augusztus 17.) délután 5 órától a New York Szálló tereiben. Márkos Tünde képzőművész, az Origo Egyesület elnöke.
Aki nem hiszi, járjon utána hétfőtől. A New York Szálló a 6.Kolozsvári Magyar Napok egyik legszebb és legszomorúbb helyszíne! De most legalább használni fogjuk.
(Az összeállítást Gergely Zsuzsa szerkesztette)
Szerkesztő: gergelyzsuzsa, 2015 augusztus 15, 10:06 / actualizat: 2015 szeptember 1, 15:30