PMN: hétfőtől szerdáig
Már a hét közepére több ezer részvevővel dübörög a 14. Partiumi Magyar Napok rendezvénysorozata Szatmárnémetiben! A programok szédítően gazdag kínálatában mindenki megtalálta és találja a szája ízének s hangulatának leginkább megfelelőt – aki pedig teheti, az igyekszik valamennyi esemény részese lenni.
A rendezvénysorozat első bábelőadásán nem csak a kicsik izgulták végig Bárány Boldizsár kalandjait, mint ahogy a legelsőként megnyitott Egy kalap alatt című kiállításon sem csak a felnőttek vettek részt. Köztudott, hogy sok minden elfér egy kalap alatt – főleg ha azt a képzeletbeli kalapot a kultúra alkotja s karimája alatt nagyon kellemes sokszínű, hangulatos összhatást nyújtó baba-, festmény-, grafika- és kisplasztika-kiállítás látható, igazolandó, hogy a különböző kifejezési formák és művek mind-mind jól megférnek egymás mellett. Görbe Éva, Ankorovits Róbert, Gyarmati Tamás, Rákosi Attila és Lupu Leonard művei egész héten láthatók (és meg is vásárolhatók) a Dinu Lipatti Filharmónia előcsarnokában.
Alaposan rájuk is csodálkoztak, akik a jó humorú, vérbő, minden porcikájában sugárzóan kubai és fantasztikus Elsa Valle és az „ő férfiai” afro–jazz koncertjére érkeztek. Így a PMN hétfői napja kimondottan forró hangulatban ért véget, a szemerkélő eső ellenére.
Hatalmas szurkolás közepette zajlott a Szatmárnémeti RMDSZ és az FC Sajtó közötti Romász János-emlékmérkőzés, amellyel az alig egy hónapja, 48 éves korában elhunyt, kiváló sportújságíróra emlékeztek barátai és kollégái. A futballmeccset 7–6–ra a sajtósok nyerték…
Andalúziai hőmérséklet tette igazán autentikussá Federico García Lorca utolsó és talán legjobb drámájának, a Bernarda Alba házának különleges, a Békéscsabai Jókai Színház által flamencóra átszabott előadását.
Kedden délelőtt a PMN egyik megszokott helyszínén, a Tűzoltótorony tövében izgulták végig kicsik és nagyok A bűbájos lakat visszaszerzésének kalandos történetét a pécsi Bóbita Bábszínház előadásában, délután az egyszer volt magyar fociról beszélgettek Mátyus Jánossal és Mészöly Kálmánnal a labda szerelmesei, illetve Paulovics László festőművésszel Szatmárnémeti arcairól és színeiről a művészet szerelmesei, este a Georg Kreisler egy művésznőre és egy zongoristára írt musicaljét követhették nyomon – és lehettek ezáltal részesei a színésznő, kabarészínésznő, üldözött menekült, dicsőségben sütkérező díva és elhagyott nő, Lola Blau életének.
Este különleges népzenei csemege várta a borús idő ellenére nagy számban összegyűlt nézőket-hallgatókat a Tűzoltótorony tövében: Magyarország egyik legjelentősebb népzenei együttese, a Muzsikás Együttes lépett fel. A népzene tiszta forrásából merítő és a csárdások szinte végtelen tárházát felvillantó – a szatmári csárdástól a verbunkoson át a lassú csárdásig terjedő – dallamai mellett, felcsendült egy ugyanolyan kristálytisztán csengő hang, a moldvai csángó Petrás Mária éneke is, akinek Mária- és Szent István-könyörgéseit meghallva a felhők is félrevonultak.
Kalandosan kezdődött a szerda is: Paprika Jancsinak és Vitéz Lackónak Torzonborz, a rabló kezéből kellett visszaszerezni a csodálatos zenélő kávédarálót – ami a kicsik lelkes biztatásának köszönhetően sikerült is.
A délután szintén a kulturális csemegék jegyében telt: megnyílt Szemák Zsuzsa A Nő című festménykiállítása, a Carmina Renascentia jóvoltából pedig XV-XVII. századi erdélyi, magyar, és nyugat-európai énekes és hangszeres muzsika szólalt meg (korabeli hangszereken) a Római Katolikus Püspöki palota Aranytermében. Este „a csilláron is lógtak” a Szakszervezetek Művelődéi Házának nagytermében, és „féllábon álló” hely is alig akadt a budapesti József Attila Színház, Komámasszony, hol a stukker? című előadásán.
Aztán este ismét a Tűzoltótorony töve következett, ahol a Budapest Voices ejtette ámulatba a hallgatókat: a Tankcsapda, Péterffy Bori, a Kispál és a Borz jól ismert dalai csendültek fel a capella előadásban, több szólamban. S a különlegességeknek szerdán éjjel ezzel még nem volt vége: a Váczi Eszter & Quartet élettel töltötte meg a Szépművészeti Múzeum udvarát – így köszöntve a csütörtök hajnalt.
A 14. Partiumi Magyar Napok teljes programja elérhető ITT.
(Összeállításunk a szervezők közleménye alapján készült, a szerkesztőségbe eljuttatott és a PMN honlapján lévő fotók felhasználásával.)
Szerkesztő: racz.eva, 2015 augusztus 20, 14:21 / actualizat: 2015 augusztus 26, 16:31