Zenetér: Virtuóz sikertörténetek
Több sikertörténet?
Határozottan igen, merthogy a Virtuózok kolozsvári bemutatkozása kapcsán lényegében több sikersztoriról szólhatunk: Túlzás nélkül varázslatos volt, ahogyan a Kolozsvári Magyar Napok keretében a kis virtuózok elkápráztattak bennünket egészen fantasztikus tudásukkal, tehetségükkel, pódiumra termettségükkel, ugyanakkor az azt megelőző székelyföldi turnéhoz kapcsolódóan az előválogatás sikere is önmagáért beszélt: túl a telt házas koncerteken, erdélyi tehetségek is bizonyítottak, és bekerülhetnek a Virtuózok közé. Ugyanakkor a Virtuózok erdélyi bemutatkozása a szervezők sikerének is bizonyítéka.
A Kolozsvári Magyar Napok az előadás révén„virtuózan” bizonyította azt is, hogy a hallgatóság, az a bizonyos NAGYÉRDEMŰ, akit komolyzenei berkekben néhanapján azzal gyanúsítunk, hogy csupán rockritmusokra van kedve csápolni, megmutatja, hogy mondjuk a virtuózok kedvéért milliós számban követi a képernyőn a műsort, vagy zsúfolásig megtölti az opera nézőterét.
Komolyzenei sikersorozat
Mindig kicsit varázslatos az, amikor bebizonyosodik, hogy a komolyzenének is megvannak az igazi sikertörténetei:
A Magyar Televízió egyes csatornáján közvetített komolyzenei tehetségkutató meglepően nagy sikernek bizonyult, számokban is, hiszen a közvetítéseket több mint hárommillió néző követte, a fiatal tehetségek pedig számtalan lehetőséget kaptak a bizonyításra, még Amerikában is. A Virtuózok sikertörténete Erdélyben is folytatódhatott.
Harminc tehetséges erdélyi virtuózjelölt jutott tovább, három telt házas koncert révén bebizonyosodott, hogy szükségünk van a komolyzenére és értékeljük a fiatal tehetségeket –összegezett Hegedűs Csilla, az első székelyföldi turné és erdélyi előválogatás tanulságai alapján.
Az RMDSZ ügyvezető alelnöke Szilágyi Szabolcsnak arról is beszélt, hogyan is kerültek a kis virtuózok Erdélybe.
Ember a projekt mögött – Molnár Levente
Hallhattuk imént Hegedűs Csillától: minden jó projekt hátterében egy olyan személyiség áll, aki nemcsak mer nagyot álmodni, hanem tenni is próbál az álmok megvalósításáért. A Virtuózok esetében az „ember a projekt mögött” nem más, mint Molnár Levente. Ma már világviszonylatban a legkeresettebb baritonok egyike, a legnagyobb operaházak kedvence. Csakhogy a nemzetközi sikerek ellenére sem feledkezett meg arról, hogy honnan indult, és mindent megtesz azért, hogy az erdélyi tehetségek is lehetőséget nyerjenek.
Eladható komolyzene?
A komolyzenei tévéműsor fantasztikus szokatlanul nagy sikere elkerülhetetlenül az „eladhatóság” kérdését is felveti. Peller Mariann, a Virtuózok producere szerint a siker a megfelelő arányokat megtalálásában, illetve a magas szakmai elvárások és a show-műsor kritériumainak összehangolásában is rejlik.
A zenei vetélkedők giccsáradatában szükségszerű volt egy komoly felelősségteljes vetélkedő megjelenése mondja Szép Gyula. A Kolozsvári Magyar Opera igazgatóját a mediatizálás jelentőségéről is kérdezte Szilágyi Szabolcs.
Az igényes szórakoztatás szuper világa
Molnár Leventének meggyőződése: nagyon fontos, hogy az emberek igényesen szórakozhassanak. Szívügye egy olyan világ megteremtése, amelyben magától értetődő lesz az igényes zenei szórakozás. Márpedig ehhez pedig nemcsak a zenélésben, a háttérben is föl kell zárkózni.
Barátságok, vidámkodások, tapsok
Bianka, aki éppen a kolozsvári koncert napján ünnepelte a születésnapját, Zoli és Misi: valamennyien mosolygósan, és legalábbis látszólag felszabadultan muzsikálnak a színpadon.
A kolozsvári koncert virtuózai:
Lugosi Dániel Ali, klarinét,közönségdíj
Boros Misi, zongorista, a kicsik korcsoportjának nyertese
Demeniv Mihály, harmonika, különdíj
Tóth Bettina és Szauer Bianka, a szegedi hárfaiskola büszkeségei
Kiss Zoltán és Sándor Zoltán, mindketten már kész hegedűvirtuózokKözreműködött a Kolozsvári Magyar Opera zenekara, Kulcsár Szabolcs vezényletével.
A siker folytatásra kötelez-mondja Hegedűs Csilla, aki szerint mindig az első lépés a legnehezebb.
Fontos, hogy az erdélyi tehetségek is megtalálják a helyüket a virtuózok között, a világban, és az is, hogy itthon is örvendhessünk nekik.
Szerkesztette: Benkő Judit
Munkatárs: Szilágyi Szabolcs
Fényképezte: Mohácsi László
Szerkesztő: benko, 2015 augusztus 30, 22:06 / actualizat: 2015 szeptember 1, 19:04