Migráns-helyzet: közös megoldás és több pénz kell!
Gyakorlatilag egy országhatár választ el minket a menekültek áradatától, s tulajdonképpen pár kilométer kérdése, hogy jönnek-e (vagy nem) az afrikai vagy közép-keleti vándorok Romániába is. Az ország vezetése úgy tűnik, lassan reagál a nemzetközi helyzetre.
Magyarországi partnerekkel hivatalos üzleti kapcsolatban álló vállalkozók már aggódni kezdtek, hogyan tudják majd a szomszédos országból az árut hazaszállítani például Szegedről, ha a nyergesvontatókat állandóan fenyegeti a migránsok támadása.
Mert a menekültáradatról szólnak a hírek, fenyegetettségről hallunk nap mint nap, bár Romániába mindeddig nem érkeztek például szíriai bevándorlók. Az Európai Unió tagországai különbözőképpen viszonyulnak a helyzethez.
Terrorfenyegetést is emlegetnek egyesek, mások pedig közben azon igyekeznek, hogy a menekülteknek emberi körülményeket teremtsenek.
„A menekült-válság hatékony európai választ igényel, ezért jelentősen meg kell növelni az előirányzott összegeket az EU jövő évre szóló költségvetésében” – nyilatkozta Winkler Gyula, az RMDSZ európai parlamenti képviselője az EP Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának (INTA) augusztus 31-i nyitóülésén. A képviselővel a menekült-helyzetről beszélgettünk, telefonon.
Kérdezett Rácz Éva
Románia ma nem célország a menekülthullámban, a migránsáradattal eddig Olaszország, Görögország és Magyarország küzd leginkább. Itt lépnek az unió területére az Afrikából vagy Közép-Keletről érkezők.
„Románia nem célország a menekült-hullámban, de az ukrajnai helyzet is hozhat aggasztó fejleményeket.”
Winkler Gyula EP-képviselő a romániai helyzetet is elemezte.
Szerkesztő: racz.eva, 2015 szeptember 2, 14:48 / actualizat: 2015 szeptember 3, 16:29