Ne utasítsuk el az oltást: Gyermekbénulásos esetek Ukrajnában!
Két gyermekbénulásos esetet diagnosztizáltak Ukrajnában, Kárpátalján – közölte az Egészségügyi Világszervezet, amely már két éve kijelentette: ez a kór nemzetközi fertőzésveszélyt jelenthet. 1996 óta nem jegyeztek ilyen betegséget Romániában, ezért 2002-ben megkaptuk az Egészségügyi Világszervezet hivatalos értesítését arról, hogy ez már polio-free, azaz gyermekbénulás-mentes ország. De a megfigyelés azóta is folytatódik. A gyermekbénulás egy életre okoz sérülést: megelőzhető, de a gyógyítására nincs mód.
A helyzetről az Egészségügyi Világszervezet romániai képviselőjét, Victor Olsavszky-t kérdezte Rácz Éva.
„Romániában az általános átoltottsági arány, sajnos, csökkenőben van, az Országos Egészségügyi Intézet adatai szerint, jelenleg 85-87 százalék közötti. A statisztikák szerint a be nem oltott gyerekek egyharmadának esetében nem is igényelték az oltást, a szülők nem hozták el a gyerekeket, további egyharmad pedig elutasította a beoltatást. Ez hosszú távon – és mint most látjuk, nem is kell hozzá nagyon hosszú táv – fertőzésekhez, betegségek kiújulásához vezet.”
Kárpátaljai kollégáink elmondták, az ukrán egészségügyi minisztérium szerda délutáni tájékoztatása szerint, a két gyerek két különböző – meg nem nevezett – településen él. Tehát azt nem tudjuk, mennyire laknak közel az ukrán-román határhoz. Mivel Ukrajnában az oltóanyag hiánycikk, az ukrán egészségügyi tárca úgy döntött, pótlólagos orális, úgynevezett „poliovakcinát védőoltásokat” adnak a gyerekeknek.
Gyermekbénulásban egyetlen esetet is fertőző gócnak tekintünk. Nem várjuk meg, amíg több lesz. Ami az ajánlásokat illeti, Ukrajnában mindenképpen azonnali oltáskampányt kell indítani, abban a térségben, ahol nincs lefedettség. A szomszédos régiókban, ez esetünkben Szatmár és főleg Máramaros megyét jelenti, mert ott élénk a forgalom Kárpátalja felé, fokozott éberségre van szükség, ez az egészségügyi igazgatóságok dolga, az országos Közegészségügyi Intézettel együtt. Emellett az Egészségügyi Világszervezet azt ajánlja, hogy azok, akik gyakran járnak át, figyeljenek oda, hogy legyenek beoltva gyermekbénulás ellen, különösen akkor, ha gyermeküket is magukkal viszik – tanácsolja az Egészségügyi Világszervezet romániai képviselője, Victor Olsavszky.
A gyermekbénulás többnyire az öt év alatti gyermekeket érinti. Minden kétszázadik beteg visszafordíthatatlanul lebénul, és a betegek 5-10 százalékának halálát okozza a légzőizmok bénulása. 1988 óta, a vírusfertőzés elterjedése 99 százalékkal csökkent. 2013-ban, az előre „jósolt” 350 ezer helyett, mindössze 416 esetet jegyeztek fel. De amíg egyetlen gyermek hordozhatja a vírust, oltás nélkül minden gyermeket veszélyeztethet a kór.
Szerkesztő: racz.eva, 2015 szeptember 2, 17:12 / actualizat: 2015 szeptember 3, 16:24