Szórvány és magyar oktatás – jelen és jövő
Ahogy közeledik a tanév kezdete, gyakrabban boncolgatja a sajtó is az oktatás helyzetét. A Kolozsvári Rádió feladatának tekinti a szórvány helyzetének bemutatását, ezúttal oktatásról, szórványoktatásról beszélgettünk Magyari Tivadarral, az RMDSZ oktatásért felelős alelnökével.
Kiindulópontunk az volt, hogy Óradnán, Beszterce-Naszód megyében, tanítót és óvónénit is keresnek, még két héttel az iskolakezdés előtt is.
„Nem mindenhol lehet helyben magyarul tanulni, de akkor meg kell mutatni, hol a legközelebbi iskolaközpont, hova lehet ingázni. Nekünk az a célunk, hogy amíg egy olyan gyermek születik egy településen, aki magyarnak születik, tud magyarul, legalább az élete egy részében a magyar nyelvet használja, akkor tudjunk választ adni a családnak, hogy hol tudja a magyarul tanulás jogát a legközelebb, a legkevesebb költséggel érvényesíteni.”
A magyar iskola sokszor azt jelenti, hogy korábban kell felkelni, naponta buszozni vagy vonatozni kell… és ha mindenki akarja, akkor sem biztos, hogy a rendszer működni fog – mondja a szakember. Arról is kérdeztük, mennyire egyedi vagy mennyire általános az, amit Óradnán tapasztalhatunk.
A Hangolóban Magyari Tivadart Rácz Éva kérdezte.
Szintén Beszterce-Naszódban történt, hogy nem sikerült elindítani az új tanévtől az önálló magyar líceumot. Ez a szakember szerint csak a bürokratikus akadályok miatt van, és meg fog oldódni. Persze, bármit sikerül beindítani, működtetni is kell majd.
„Lehet, hogy nem tudnak felvenni gépkocsivezetőt, mert ehhez külön engedély kell. Ha felveszik, lehet, hogy csak novemberig jár majd a busz, mert nincs pénz téli gumikra. Ha a jármű elromlik, nincs miből megjavítani…”
Az RMDSZ úgy véli: a szórványoktatásban a jelenleg már működő központokat kell fejleszteni, hogy mindenki elérhesse az anyanyelvű oktatást.
Szerkesztő: racz.eva, 2015 szeptember 3, 10:38 / actualizat: 2015 szeptember 3, 16:47