Új tanév, új korszak a margittai magyar iskolában
A Bihar megyei Margittán ezzel a tanévvel új fejezet kezdődött az iskolások életében. A Horváth János irodalomtörténészről elnevezett elméleti líceum új, modern épülettel gazdagodott, s ezzel a magyar diákok számára is megszűnt a kétváltásos tanítás.A szeptember 13 -i avatóünnepségen felszólalók mindegyike csodaként könyvelte el, hogy annyi reménykedés és kemény, minden szinten folyó küzdelem után végre megvalósulhatott az álom.
„Egy hatvanöt éves átkot tudunk ma le – nyilatkozta a Kolozsvári Rádiónak Nagy Gabriella igazgató. – Hatvanöt évig zajlott kétváltásos oktatás Margittán, tanteremhiány miatt. 2011-ben jött létre az önálló Horváth János Elméleti Líceum, mellyel a román tagozaton tanuló gyerekek kétváltásos oktatása megoldódott, ugyanis mi a leglelakottabb és legkisebb teremszámmal rendelkező épületeket kaptuk, de már akkor érlelődött a gondolat, hogy ez nem maradhat így. A Romániai Magyar Pedagógus Szövetség és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség minden szinten e mellé az elképzelés mellé állt, és minden lehetséges szinten támogatta a ma átadott épületnek a létrejöttét.”
A Horváth János Elméleti Líceum szinte az utolsó iskola volt, amelyik két váltásban működött Bihar megyében – tudta meg Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettestől Juhász Éva. Kisebb iskolák vannak még, amik esetleg így működnek, illetve a közgazdasági líceum, Nagyváradon. Tehát ez egy nagy-nagy sikertörténet.
– A sikertörténet része az is, hogy immár a margittai magyar óvoda is a Horváth János Líceum szárnyai alá tartozik.
„Igen, s ezáltal megteremtődött a lehetőség, hogy óvodától egészen tizenkettedik osztályig egy intézmény keretein belül tudjanak diákjaink tanulni és fejlődni, ezáltal sokkal könnyebb előrelátni, körvonalazni akár a következő évek beiskolázási terveit, és másképp tudják felkészíteni is a kicsiket a pedagógusok, ha tudják, hogy ugyanazon intézményen belül van továbbtanulási lehetőségük”-mondta Kéry Hajnal.
A margittai magyarok álmának megvalósulásában tehát az RMDSZ is oroszlánrészt vállalt.
Mi a politikai háttere egy-egy ilyen „csodának”? – kérdezte Kelemen Hunor szövetségi elnöktől Juhász Éva.
Szerkesztő: juhaszeva, 2015 szeptember 14, 12:18 / actualizat: 2015 szeptember 14, 18:56