Állatvédő épületfelújítás – nemsokára hívható a denevér-segélyvonal
Európában rohamosan csökken a denevérállományok nagy része. Ennek egyik fő oka a szálláshelyek fogyatkozása. A denevér védett és rendkívül hasznos állat a lakás körül, a kertben, a mezőgazdaságban. Éjszaka vadászik, így olyan rovarokat pusztít el, amelyekre más rovarevők nem képesek, például szúnyogokat, molyokat. Fontos, hogy ne számoljuk fel a meglévő szálláshelyeket.
A Romániai Denevérvédelmi Egyesület egy norvég finanszírozású programja keretében épületek denevérbarát felújításában nyújt segítséget. Hat megyében végeztek a denevérpopulációra vonatkozó felméréseket, a konkrét eredmény, eddig hat épületet újítottak fel úgy, hogy figyelembe vették a fajvédelmi szempontokat, illetve azt, hogy a kolónia által termelt guanó ne zavarja az ingatlan használóit. Közösségi épületek felújítása esetén a helyi közösségeknek többnyire nincs kifogásuk a denevérek ellen, hisz óriási hasznuk származik a kolóniákból, kevesebb növényvédő és rovarirtó szert kell használniuk.
Kutatási adatok szerint a denevérek, csak a mezőgazdaságban és csak a kukoricatermesztésben kifejtetett közvetlen haszna több mint egymilliárd dollár évente, ennyivel kevesebbet kell költeni rovarvédelemre, például rovarirtó szerekre – tudtuk meg Szodoray Parády Farkas biológustól, a Denevérvédelmi Egyesület elnökétől.
A denevérbarát épületfelújításnak van még egy kevésbé ismert, és törvény által szabályozott vetülete. Energiatakarékossági meggondolásból tömbházak, középületek, családi házak ezreit szigetelik utólag, de betartják-e minden esetben a környezetvédelmi előírásokat, például a védett , vagy szigorúan védett fajokra vonatkozóan? Kevesen tudják, hogy amennyiben a falfelújítás fecskefészkek, vagy denevérek lakóüregeinek a megsemmisítésével jár, a tulajdonosnak engedélyt kell kérnie a természetvédelmi hatóságtól, akkor is, ha az épületfelújításhoz egyébként ezt nem kellene igényelnie. Több megoldás is létezik: mesterséges fészek, vagy odú elhelyezése, az érintett egyedek áttelepítése. A tulajdonos segítséget kérhet az Egyesülettől.
A szervezet elnökétől, Szodoray Parády Farkastól azt is megtudtuk, hogy, a fajjal kapcsolatos tájékoztatás mellett, ezt a célt is fogja majd szolgálni az október végén beinduló denevér-segélyvonal.
Bárdos Mária
Szerkesztő: bardosmaria, 2015 október 8, 12:39 / actualizat: 2015 október 11, 23:40