Választás előtti választás
2016 ismét választási év: nyár elején önkormányzati, majd (várhatóan) novemberben parlamenti választásokat tartanak Romániában. Az előző évekhez képest, a választási rendszer sokat változott, például visszatérnek a megyei jelöltlisták – amelyek a magyarság szempontjából a szórvány képviseletét hozhatják a törvényhozásban.
Miért nem jó a levélben való szavazás, illetve hol tartanak a politikai előkészületek a jövő évi választásokra? Ezekről is beszélgettünk a Hangolóban az RMDSZ ügyvezető elnökével, Kovács Péterrel. Meg arról is, hogy vajon lesz-e a 2016-os választásokra háromoldalú erdélyi magyar összefogás…
A Hangoló házigazdája Rácz Éva
„A marosvásárhelyi példa azt mutatja, hogy van esély az összefogásra. De ebben a pillanatban én nagyon kicsi esélyt látok arra, hogy az Erdélyi Magyar Néppárttal megegyezzünk, már csak azért is, mert a nyáron született egy elnökségi döntésük, hogy minden településen, ahol képesek, indítanak önálló jelöltet. A szellemi atyjuk, Tőkés László minden hétfőn, a sajtótájékoztatóján beletörli a lábát az RMDSZ-be, abba a sok tízezer emberbe, aki az RMDSZ-re szavaz. Ilyen körülmények között, nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy velük megegyezzünk. De az látható, hogy ha egy minimális szándék van a megegyezésre, és az RMDSZ és az MPP között ez megvan, akkor jó esély van arra, hogy aláírjunk egy megállapodást.”
Az RMDSZ választási terveiben négy stratégiai pont szerepel: a Szatmár és a Maros megyei tanácselnökség visszaszerzése, valamint a két megyeszékhely, Szatmárnémeti és Marosvásárhely polgármesteri versenyének megnyerése. Ezeknek mindegyik esetben akadálya lehet a magyar-magyar verseny. A két megyeközpontban már (direkt, illetve küldöttgyűléses) előválasztáson döntöttek a jelöltekről. Ez azt is jelenti, hogy aki az előválasztáson „megmérette magát”, vállalta, hogy nem indul az RMDSZ ellenében a helyhatósági választásokon a polgármesteri címért.
Szerkesztő: racz.eva, 2015 október 30, 12:40 / actualizat: 2015 november 2, 12:42