Új szórvány cselekvési terv
Új szórvány cselekvési tervet fogadott el az RMDSZ. A Magyar Szórvány Napján kiértékelték a négy évvel ezelőtt elfogadott szórvány cselekvési terv eredményeit, az újratervezés jegyében pedig új irányelvekkel bővítette azt.
A Magyar Szórvány Napjának központi rendezvényét Temesváron, a Csiky Gergely Állami Magyar Színházban szervezte meg az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége a Szövetség Temes Megyei Szervezetével partnerségben. A vasárnapi eseményen az RMDSZ kiértékelte a szórvány cselekvési tervének eredményeit, az újratervezés jegyében pedig új irányelvekkel bővített tervet fogadott el.
Széles körű konzultáció előzte meg az RMDSZ új szórvány cselekvési tervét, amelyet a Magyar Szórvány Napján, november tizenötödikén fogadtak el Temesváron. Az RMDSZ négy éve dolgozott ki először szórvány stratégiát. A régi tapasztalataira és a mostani konzultáció nyomán sok helyről, Budapesttől-Brassóig, beékezett ötletekre-javaslatokra épül az új cselekvési terv. Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke a a Hangolóban elmondta:
„Ennek az új szórvány cselekvési tervnek az az érdekes vonzata, hogy nagyon-nagyon sokan beleszóltak abba, hogy mit kellene csinálnunk a szórványban. Meghirdettünk egy konzultációt, ahol tulajdonképpen bárki elmondhatta, hogy mit gondol, illetve megkértük a megyei területi szervezeteinket, szórványkollégiumok vezetőit, mindazokat a civil szervezeteket akik a szórványban aktívak, hogy mondják meg, szerintük mi az amit tennünk kellene. Legnagyobb örömömre nagyon sokan válaszoltak erre a felhívásra. Budapesttől Brassóig sokan írtak nekünk. Egyesek felháborodott leveleket, hogy nem teszünk eleget, mások viszont pontszerű javaslatokkal jöttek. Tehát ez a bővített szórvány cselekvési terv mindezeknek az embereknek, mindezeknek a szervezeteknek a javaslatait tartalmazza.”
Hegedüs Csilla volt a Hangoló vendége:
A kultúráért felelős ügyvezető alelnök szerint a szórványban élő magyaroknak sokszor nagyobb erőfeszítést kell tenniük azért, hogy megőrizzék nemzeti identitásukat, mint azoknak, akik számára magyarságuk megélése sokkal kevesebb akadályba ütközik, hisz kézügyben van számukra a magyar kultúra, a magyar oktatás, a magyar sajtó, anyanyelvükön élik meg mindennapjaikat. Hegedüs Csilla az új terv két különböző programtípusáról beszélt: a sikeres közösségépítő rendezvényeket továbbviszik, ugyanakkor az új programok között kiemelt helyet szánnak a minőségi magyar oktatás kiterjesztésének, a magyar közösségi terek kialakításának, a tartalmas ifjúsági programoknak, a magyar házak hálózatba szervezésének.
„A szórványban nincsenek egyéni sorsok, csak közösségi ügyek”
– idézte fel Hegedüs Csilla egy nagyenyedi szórványlétről szóló beszélgetés konklúzióját. Hozzátette: a következő négy évben kiemelt figyelmet fordítanak a nagyvárosi szórványra, mert ott a legnagyobb az identitásvesztés, a lemorzsolódás.
„Vannak jó példák ebben a környezetben is: Temesváron például megoldották a gyermekek magyar iskolába való szállítását, máshol a cserkészeknek köszönhetően van közösségi élet, és van, ahol a Nőszervezet által szervezett programok nyújtanak közösségi élményt”
– mondta az ügyvezető alelnök, és arról is tájékoztatott: kísérleti jelleggel először Kolozsváron ültetik gyakorlatba a nagyvárosra kidolgozott elképzeléseket, a tapasztalatok alapján pedig átfogó, pragmatikus programcsomagot dolgoznak ki. Hegedüs Csilla arról is beszámolt: a szórványban működő magyar nyelvű nyomtatott sajtó támogatását is fontosnak tekinti az RMDSZ, ezért a kiadványok megtartására és fenntartására anyagi alapokat különítenek el, felkarolják azokat a kezdeményezéseket, amelyek a szórványközösségek sajtótermékekkel való ellátását biztosíthatják.
kolozsvári rádió/közlemény
Szerkesztő: Szilágyi Szabolcs, 2015 november 16, 08:41 / actualizat: 2015 november 16, 10:53