Köfte, avagy török fasírt
Papp Levente kollégám nemrégiben Isztambulban és Edirnében járt. A nyugat és kelet kultúra találkozása a török gasztronómiában is megmutatkozik – mondta.
– Mediterrán konyha, annyi különbséggel, hogy muzulmán ország lévén, disznóhúst nem esznek, de ott van minden más: szárnyas, marha, bárány és birkahús, és természetesen a tenger gyümölcsei, halak.
– Mennyire sikerült belekóstolni az ottani ízekbe?
– Nagyon is sikerült, mert úgy vélem, hogyha elmegyek megismerni egy új kultúrát, annak a a gasztronómia szerves része, és hagyományos a lá carte étteremben nem fogok enni, hanem minél kisebb bisztrókban, vendéglőkben, családi vállalkozásokban helyi jellegzetességeket megkóstolni. Talán az egyik, amit most megosztok, volt a legkellemesebb élményem. Ez a köfte, a cseréptálban elkészített sajtos húsgombóc, ahogy mi nevezzük fasírt. Ennek két vagy három intenzívebb része volt. Lehet, hogy ezt már az európai ember ízlésére hangolták, mert szalmakrumpli, paradicsomszósz, illetve sült zöldségek voltak mellette. Elkészítjük a fasírtot marhahúsból és birkahúsból, 60-40 százalék arányban. Ezt fűszerezzük sóval, fekete borssal, darált köménnyel, valamint a törökök tesznek belé csili-pehelyt, de szerintem a hagyományos csípős fűszerpaprikánk is megteszi. Ehhez egy reszelt hagymát adnak, 1-2 cikk fokhagymát. Aki járt Isztambulban és sikerült vásárolnia köfte fűszerkeveréket, ezzel is fűszerezheti. Adunk hozzá 2-3 evőkanál zsemlemorzsát, 1 vagy 2 egész tojást és egy csokor apróra vágott zöldpetrezselymet. Az egészet összekavarjuk. A törökök a köftét laposnak készítik. Háromféle módon lehet ezeket kisütni: kevés olajban, roston vagy egy sütőpapírral kibélelt tepsiben. Hogyha van cseréptálkánk, abba, ha nincs, akkor egy jénai edénybe beletesszük a kisült fasírtokat, közéjük szalmakrumplit szórunk, és leöntjük paradicsomszósszal. Ehhez hat-hét friss paradicsomot vagy darabolt paradicsom-konzervet, négy-öt gerezd fokhagymát, egy evőkanál olívaolajat, sót és kakukkfüvet összefőzünk. Az egészet megszórjuk reszelt sajttal, és 180-200 fokra előmelegített lerben 15-20 percig (addig, amíg a sajt megpirul) sütjük. Nem kötelező, de a vendéglőben, ahol ettem, még mielőtt betolták volna a sütőbe egy egész csípőspaprikát és négy-öt szeletekre vágott paradicsomot tesznek a tetejére.
Jó étvágyat!
Szerkesztő: deak.gyongyi, 2015 november 18, 11:03